nedeľa , 25 októbra 2020
Home / SLOVENSKO / Matovič: Slovensko je vzorom boja proti korupcii a kritika z Bruselu je vysvedčenie pre Pellegriniho

Matovič: Slovensko je vzorom boja proti korupcii a kritika z Bruselu je vysvedčenie pre Pellegriniho

1.10.2020 (Webnoviny.sk) – Hodnotiaca správa Európskej komisie (EK) o stave právneho štátu v členských krajinách Európskej únie (EÚ) je vysvedčenie vlády Petra Pellegriniho (nezaradený). Uviedol to predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) pre novinárov cestou na samit lídrov krajín EÚ.

Komisia v správe, ktorú zverejnila 30. septembra, poukazuje najmä na ohrozenie súdnych systémov v Poľsku a Maďarsku. Slovensko čelilo kritike komisie najmä pre nedostatočné vyšetrovanie korupčných káuz na vysokých pozíciach a nízku ochranu takzvaných whistleblowerov. Komisia upozornila aj na dlhodobé obavy o nezávislosť súdnictva na Slovensku.

Matovič uviedol, že je potrebné si uvedomiť, že ide o hodnotiacu správu za rok 2019. „Ja sa dnes nemám za čo hanbiť. Keď tá téma náhodou príde (na samite lídrov krajín EÚ, pozn. SITA), tak poviem, že u nás Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahuje každý druhý deň a zatvárame ich rad radom. Myslím si, že dnes je Slovensko vzorom v boji proti korupcii a proti mafii,“ dodal premiér.

Komisia v správe poukázala na fakt, že na Slovensku v apríli vláda oznámila reformy, ktoré by mali posilniť nezávislosť a integritu súdnictva. Slovensko komisia vyzdvihla aj ako jednu z krajín, ktoré majú už roky vytvorené obsiahle protikorupčné stratégie.

Viac k témam: premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič: Slovensko je vzorom boja proti korupcii a kritika z Bruselu je vysvedčenie pre Pellegriniho © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Predseda parlamentu Boris Kollár mal vážnu dopravnú nehodu

Borisa Kollára po nehode previezli do nemocnice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *