streda , 21 októbra 2020
Home / SLOVENSKO / Čentéš ako kandidát na generálneho prokurátora je podľa mimovládky stávkou na istotu

Čentéš ako kandidát na generálneho prokurátora je podľa mimovládky stávkou na istotu

1.10.2020 (Webnoviny.sk) – Zvolenie Jozefa Čentéša za kandidáta Rady prokurátorov SR na generálneho prokurátora bola „stávka na istotu“. Ako ďalej uviedla mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) vo svojom profile na sociálnej sieti, možno práve v tomto čase, keď justíciou aj prokuratúrou otriasa séria korupčných škandálov, by sa žiadalo mať viac odvahy.

Podľa TIS uchádzači o post generálneho prokurátora nepovažovali transparentnosť prokuratúry za pálčivú tému a sú viac menej spokojní so súčasným stavom.

Uchádzači zanechali dobrý dojem

Ako uviedla organizácia, vyplýva to z odpovedí prokurátorov na otázky, počas ich vypočutia.

„Napríklad, dlhoročný prokurátor generálnej prokuratúry Čentéš, si viac transparentnosti na Generálnej prokuratúre predstavuje len tak, že by mala zmeniť svoju mediálnu politiku a vystupovať otvorenejšie,“ napísala TIS.

Transparentnosť vo svojom prejave spomenul zo všetkých štyroch uchádzačov len banskobystrický prokurátor Rastislav Remeta.

Mimovládna organizácia však konštatuje, že nielen Čentéš, ale aj ďalší traja uchádzači – Remeta, Tomáš Honz a Ján Šanta zanechali po vypočutí dobrý dojem.

Najmenej ambiciózny reformný plán

„Medzi kandidátmi, ktorí sa budú v novembrovej voľbe v parlamente uchádzať o priazeň poslancov, si vieme predstaviť každého z nich,“ dodala.

Kandidát rady Čentéš podľa TIS ukázal najrozsiahlejšie znalosti o všetkých zákutiach prokuratúry, no zároveň predstavil najmenej ambiciózny reformný plán a jeho návrhy predstavujú skôr sériu technických vylepšení.

„So skutočnou kritikou smerovanou do vnútra prokuratúry sa odvážil prísť jedine prokurátor Tomáš Honz, ktorý má na špeciálnej prokuratúre na starosti oblasť extrémizmu. Celkovo najpresvedčivejší a najrazantnejší bol podľa nás ďalší špeciálny prokurátor Ján Šanta,“ uviedla TIS.

Viac k témam: generálny prokurátor, voľba generálneho prokurátora
Zdroj: Webnoviny.sk – Čentéš ako kandidát na generálneho prokurátora je podľa mimovládky stávkou na istotu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V pléne Európskeho parlamentu sa preberala aj tragická smrť Jozefa Chovanca na belgickom letisku

Dnešná rozprava na pôde Európskeho parlamentu dokazuje, že o život prišiel za dosiaľ nevyšetrených okolností Slovák, ale zároveň aj občan Európskej únie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *