streda , 21 októbra 2020
Home / SVET / Švajčiari hlasujú v referende, chcú mať v krajine menej zamestnancov z iných krajín Únie

Švajčiari hlasujú v referende, chcú mať v krajine menej zamestnancov z iných krajín Únie

27.9.2020 (Webnoviny.sk) – Švajčiarski voliči v nedeľu hlasujú o návrhu nacionalistickej Švajčiarskej ľudovej strany na obmedzenie počtu občanov Európskej únie, ktorí môžu žiť a pracovať v ich krajine. Takýmto krokom by sa Švajčiari uprednostnili pri prístupe k pracovným miestam, sociálnemu zabezpečeniu a sociálnym dávkam, pred občanmi 27-člennej Európskej únie.

Ak by návrh v referende prešiel, znamenalo by to ďalšie napätie v širokých a lukratívnych vzťahoch Švajčiarska s EÚ. Mohlo by to viesť aj k recipročnému znevýhodneniu švajčiarskych občanov, ak by chceli žiť a pracovať v EÚ. V alpskej krajine žije zhruba 1,4 milióna občanov EÚ a približne 500-tisíc Švajčiarov žije v štátoch EÚ.

V podobnom referende v roku 2014 Švajčiari tesne odhlasovali obmedzenia pre občanov EÚ. Zákonodarcovia však odmietli úplne implementovať výsledky referenda, čo Švajčiarsku ľudovú stranu viedlo k opätovnému presadeniu referenda v tomto roku.

Najnovšie prieskumy však naznačujú, že podpora pre obmedzenie voľného pohybu sa zmenšila. V prieskume agentúry Gfs.bern zo 7. septembra viac ako 60 percent respondentov bolo proti obmedzeniu pohybu, približne 35 percent opýtaných obmedzenie podporovalo a zvyšní respondenti boli nerozhodnutí.

Viac k témam: práca v zahraničí, referendum
Zdroj: Webnoviny.sk – Švajčiari hlasujú v referende, chcú mať v krajine menej zamestnancov z iných krajín Únie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Írsko zavádza prísne obmedzenia pohybu, otvorené zostanú len obchody so základnými potrebami

Predseda írskej vlády vyzval ľudí na spojenie síl, aby mohli neskôr v pokoji oslavovať Vianoce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *