nedeľa , 25 októbra 2020
Home / SLOVENSKO / Špecializovaný súd predĺžil väzbu obvinenej Jankovskej, pred sudcu prišla napriek hladovke

Špecializovaný súd predĺžil väzbu obvinenej Jankovskej, pred sudcu prišla napriek hladovke

21.9.2020 (Webnoviny.sk) – Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD Monika J. zostáva vo väzbe. O predĺžení lehoty trvania väzby do 11. marca 2021 u nej a zároveň aj u sudcu Richarda M. rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici.

Sťažnosť proti rozhodnutiu

Ako ďalej informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, u obvinenej sudkyne Denisy C. sudca lehotu nepredĺžil.

Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože prokurátor aj obvinení podali proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Monika J. sa dostavila pred sudcu ŠTS napriek hladovke, ktorú drží vo väzbe už druhý týždeň. Podľa jej advokáta Petra Erdösa v jej prípade dochádza k výrazným prieťahom v trestnom konaní.

Zamietnutá žiadosť o prepustenie

Hladovkou chce podľa neho obvinená poukázať na bezmocnosť voči nezákonnosti a svojvôle, ktoré sa dejú voči jej osobe, pričom ona sa nebráni tomu, aby orgány činné v trestnom konaní riadne vyšetrili túto vec.

Monika J. sa z väzby pokúšala dostať v auguste, keď jej žiadosť o prepustenie zamietol ŠTS.

O jej sťažnosti následne rozhodoval Najvyšší súd SR (NS SR), ktorý konštatoval, že trestné stíhanie pre skutky kvalifikované ako prijímanie úplatku a účastníctvo na trestnom čine zneužívania právomoci verejného činiteľa je opodstatnené a dôvody kolúznej a preventívnej väzby u nej naďalej pretrvávajú.

Zadržaní počas akcie Búrka

Denisu C. vtedy banskobystrický špecializovaný súd prepustil, ale senát NS SR jej žiadosť o prepustenie zamietol s tým, že dôvod kolúznej väzby nepominul.

Bývalú štátnu tajomníčku Moniku J., sudkyňu Denisu C. a sudcu Richarda M. zadržali v marci spolu s ďalšími sudcami počas policajnej akcie Búrka pre podozrenia z korupcie.

Národná kriminálna agentúra v tejto kauze obvinila 18 osôb a z nich 13 sudcov, pričom niektorí sú stíhaní na slobode, iní väzobne.

Viac k témam: akcia Búrka, korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Špecializovaný súd predĺžil väzbu obvinenej Jankovskej, pred sudcu prišla napriek hladovke © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Opitý muž bez vodičského oprávnenia zničil tri autá, nafúkal viac než dve promile

Šofér Renaultu na rovnom úseku narazil do vozidla Volkswagen, ktoré následne narazilo do vozidla Kia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *