piatok , 30 októbra 2020
Home / SLOVENSKO / Slovensko sa znova pokúsi obsadiť post sudcu v Luxemburgu, súdna rada schválila už piateho kandidáta

Slovensko sa znova pokúsi obsadiť post sudcu v Luxemburgu, súdna rada schválila už piateho kandidáta

21.9.2020 (Webnoviny.sk) – Novou kandidátkou na dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie (EÚ) sa stala Martina Jánošíková. Na pondelkovom 13. zasadnutí ju schválila Súdna rada SR. Do funkcie ju navrhla ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí).

Jánošíková momentálne pôsobí ako riaditeľka Ústavu medzinárodného a európskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Uvedenú kandidátku bude musieť schváliť vláda.

Slovensko nedokáže obsadiť post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu od roku 2016. Na súd poslalo štyroch kandidátov, zakaždým však neúspešne. Najprv neuspela Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka.

Po nej neuspel ani expolitik Radoslav Procházka, ktorému chýbal dostatočný morálny kredit. Ivan Rumana nepochodil pre slabú vedomosť o prejednávanej agende. Naposledy Slovensko vyslalo Michala Kučeru, no ani jeho poradný súdny výbor neodporučil. Slovensko je v počte neúspešných pokusov „rekordérom“.

Každý členský štát EÚ reprezentujú na všeobecnom súde dvaja sudcovia. Za Slovensko je to v súčasnosti len Juraj Schwarcz. Mandát sudcov na uvedenej pozícii je šesť rokov s možnosťou opätovného vymenovania.

Viac k témam: sudca
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko sa znova pokúsi obsadiť post sudcu v Luxemburgu, súdna rada schválila už piateho kandidáta © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Výročná správa Huawei o udržateľnom podnikaní demonštruje pokrok v oblasti ekologických riešení

Udržateľnosť podnikania je jeden z hlavných cieľov, ktorý si pre rok 2019 stanovila spoločnosť Huawei.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *