pondelok , 21 septembra 2020
Home / EKONOMIKA / Pandemické nemocenské môžete odmietnuť, karanténa sa vám však nezruší

Pandemické nemocenské môžete odmietnuť, karanténa sa vám však nezruší

17.9.2020 (Webnoviny.sk) – Poistenec v karanténe môže odmietnuť vyplácanie pandemickej PN, musí však dodržiavať karanténu. V tlačovej správe na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Ak sa občania po návšteve rizikovej, tzv. červenej krajiny alebo kontakte s človekom pozitívnym na ochorenie COVID-19 cítia dobre, môžu PN odmietnuť a so zamestnávateľom sa dohodnúť, že budú pracovať z domu.

Lekár pandemickú PN vypísať musí

Ošetrujúci lekár pandemickú PN vypísať musí, avšak poistenec môže následne odmietnuť nárok na pandemické nemocenské, tvrdí hovorca poisťovne.

Ak sa poistenec vrátil z tzv. červenej krajiny a musí ísť do karantény alebo izolácie, je povinný registrovať sa na stránke https://korona.gov.sk/ehranica/ a telefonicky, resp. mailom skontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý mu vypíše tzv. pandemickú PN-ku.

Karanténu poistenec dodržať musí

Lekár toto potvrdenie o dočasnej PN zašle do Sociálnej poisťovne aj s uvedením telefonického kontaktu na poistenca. Sociálna poisťovňa následne telefonicky kontaktuje poistenca v karanténe s otázkou, či si chce uplatniť nárok na pandemické nemocenské, alebo nie.

“Ak nechce, napríklad z dôvodu, že bude počas práceneschopnosti vykonávať prácu z domu, potom sa konanie o nároku na pandemické nemocenské vôbec neuskutoční. V tejto fáze teda môže poistenec dávku odmietnuť,” povedal Višváder. Liečebný režim, resp. karanténu poistenec napriek tomu dodržiavať musí. Poistenec je tiež povinný o karanténe, resp. izolácii bezodkladne informovať svojho zamestnávateľa.

Viac k témam: pandemická PN
Zdroj: Webnoviny.sk – Pandemické nemocenské môžete odmietnuť, karanténa sa vám však nezruší © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nezamestnanosť na Slovensku môže ešte porásť, analytici nevylúčili ani druhú vlnu prepúšťaní

Do konca roka by sa mohla miera nezamestnanosti na Slovensku ešte mierne zvyšovať, tvrdia analytici.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *