utorok , 22 septembra 2020
Home / EKONOMIKA / Trump zrušil clá na dovoz hliníka z Kanady, ale dôvodom nebola rozsiahla kritika

Trump zrušil clá na dovoz hliníka z Kanady, ale dôvodom nebola rozsiahla kritika

16.9.2020 (Webnoviny.sk) – Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušila clá na dovoz kanadského hliníka, čím zmiernila napätie vo vzťahoch so svojím blízkym spojencom len niekoľko hodín predtým, ako Kanada plánovala uvaliť odvetné opatrenia.

Úrad splnomocnenca USA pre obchod v utorok uviedol, že Washington ruší 10-percentné clá mesiac po tom, ako ich uplatnil. Úrad konštatoval, že import kanadského hliníka sa vracia na normálne úrovne.

Kanadská ministerka zahraničného obchodu Mary Ng privítala zmenu postoja USA. Americký prezident pôvodne uvalil clá na dovoz hliníka z väčšiny krajín v roku 2018. Potom ich vlani zrušil pre import z Kanady a Mexika, aby uľahčil schválenie obchodnej dohody medzi USA, Mexikom a Kanadou (USMCA), ktorá nahradila Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA).

USMCA začala platiť od 1. júla a očakávalo sa, že do severoamerického obchodu prinesie stabilitu. Avšak v auguste tohto roka Trump vyhlásil, že obnoví clá na kanadský hliník. Obnovené clá začali platiť od 16. augusta, ale vyvolali rozsiahlu kritiku. Americké podnikateľské skupiny tvrdili, že clá zvýšili náklady výrobcov.

Viac k témam: clá USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump zrušil clá na dovoz hliníka z Kanady, ale dôvodom nebola rozsiahla kritika © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Odhalil HLINA tajomstvo investície 10tich MILIÓNOV eur MATOVIČovej ?

Alojz Hlina ako bývalý predseda kresťanských demokratov a blízky spolupracovník premiéra Igora Matoviča nedôveruje premiérovi …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *