pondelok , 26 októbra 2020
Home / SLOVENSKO / Rokovania o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Veľkou Britániou sa komplikujú, tvrdí Klus

Rokovania o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Veľkou Britániou sa komplikujú, tvrdí Klus

12.9.2020 (Webnoviny.sk) – Rokovania o budúcich vzťahoch medzi Európskou úniou (EÚ) a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska nenapredujú, naopak, ešte viac sa komplikujú.

Povedal to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS) po stretnutí s novým veľvyslancom Spojeného kráľovstva na Slovensku Nigelom Bakerom.

Klus zároveň veľvyslanca požiadal o bližšie vysvetlenie nového návrhu zákona o britskom vnútornom trhu, ktorý aktuálne vyvoláva kontroverziu pre možný rozpor s právne záväznou „brexitovou”  Dohodou o vystúpení.

Partneri diskutovali aj o nedávnom pokuse o otravu lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného látkou novičok.

Británia by mala vysvetliť svoje kroky

„Rokovania o budúcich vzťahoch medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom nenapredujú tak, ako by mali. Naopak, ešte viac sa komplikujú. Vláda v Londýne by mala vysvetliť niektoré svoje kroky. Máme pochopenie pre záujmy britskej strany aj priority našich partnerov z európskej 27-mičky. Z nášho pohľadu je však prvoradá ochrana práv slovenských občanov žijúcich na britských ostrovoch,“ uviedol po stretnutí Klus.

Medzi priority Slovenska v rokovaniach patrí sociálne zabezpečenie slovenskej krajanskej komunity, vzájomný obchod, doprava či spravodlivé podmienky pre ekonomických operátorov.

Potrebu zintenzívnenia spoločných aktivít vidí Klus aj v boji proti dezinformáciám a hybridným hrozbám.

„Je to pre nás dôležitá téma a slovenskí experti, vrátane predstaviteľov rezortu diplomacie, majú záujem o širšiu spoluprácu s britskými odborníkmi,“ vyhlásil Klus.

Otravu Navaľného považujú za neakceptovateľnú

V prípade otravy Navaľného látkou novičok sa predstavitelia zhodli, že použitie chemických zbraní je neakceptovateľné a podporili výzvu adresovanú Ruskej federácii na transparentné vyšetrenie celého incidentu a spravodlivé potrestanie vinníkov.

Obe strany tiež vyjadrili podporu bieloruskej občianskej spoločnosti a považujú ju „za motor reformného proces v krajine“.

Viac k témam: Brexit, britské veľvyslanectvo, dezinformácie, No deal brexit (Brexit bez dohody)
Zdroj: Webnoviny.sk – Rokovania o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Veľkou Britániou sa komplikujú, tvrdí Klus © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Celoplošné testovanie COVID-19 môže pochytať superroznášačov a Slováci sú dobrým príkladom, reaguje zahraničie

Mnoho epidemiológov a medicínskych vedcov na svetových univerzitách obhajuje hromadné testovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *