piatok , 18 septembra 2020
Home / SLOVENSKO / Holokaust nie je len tragédiou Židov, vyhlásila Čaputová počas pamätného dňa obetí

Holokaust nie je len tragédiou Židov, vyhlásila Čaputová počas pamätného dňa obetí

9.9.2020 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová pripomína, že holokaust je tragickou kapitolou slovenských dejín. Hlava štátu to uviedla pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia. Práve 9. septembra 1941 totiž schválila vláda vojnového Slovenského štátu takzvaný Židovský kódex, ktorý obmedzil obyvateľov etnika na základných právach.

„Holokaust nie je len tragédiou Židov, je to tragická kapitola aj našich dejín,“ povedala prezidentka. Zdôraznila, že Slovenský štát schválením Židovského kódexu vyhlásil svojich vlastných občanov za menejcenných a vystavili ich tak neľudskému zaobchádzaniu a istej smrti. Čaputová pripomenula, že do koncentračných táborov bolo deportovaných vyše 70-tisíc ľudí zo Slovenského štátu.

Prezidentka tiež uviedla, že ospravedlnenie ani smútok už nezmiernia utrpenie obetí, no najviac, čo pre nich ľudia môžu urobiť, je, pamätať na to, čo holokaustu predchádzalo. Všetky prejavy antisemitizmu a iných foriem netolerancie a diskriminácie podľa Čaputovej vždy vedú k tragickým koncom.

Pamiatku obetí holokaustu si hlava štátu uctila položením kamienka k pamätníku na Rybnom námestí a na Židovskom cintoríne na Žižkovej ulici v Bratislave.

Viac k témam: holokaust, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Holokaust nie je len tragédiou Židov, vyhlásila Čaputová počas pamätného dňa obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Obmedzenie vlakov medzi Slovenskom a Českom

Z dôvodu rozhodnutia Ústredného krízového štábu o zaradení Českej republiky (ČR) do rizikovej skupiny krajín Európskej únie ("červené" krajiny) dochádza od piatka 18. 9. 2020 k obmedzeniam vo voľnom pohybe osôb cez hranice ČR a Slovenskej republiky (SR).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *