piatok , 18 septembra 2020
Home / SVET / Lukašenka vyzývali k rezignácii tisícky žien pochodujúce Minskom, ticho neboli ani vysokoškoláci

Lukašenka vyzývali k rezignácii tisícky žien pochodujúce Minskom, ticho neboli ani vysokoškoláci

5.9.2020 (Webnoviny.sk) – Tisícky žien v sobotu pochodovali centrom Minska vyzývajúc na rezignáciu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Vysokoškoláci zase demonštrovali proti zadržaniu spolužiakov počas protestov.

Po prvý raz sa počas protivládnych protestov, ktoré sa v Bielorusku konajú už štyri týždne, objavili aj podporovatelia práv LGBT ľudí a počas pochodu žien v hlavnom meste mávali dúhovými vlajkami.

Podľa agentúry AP je to znamenie, že sú oponenti Lukašenka čoraz odvážnejší. “LGBT ľudia vyzývajú na slobodu. Sme unavení žitím v diktatúre, kde jednoducho neexistujeme,” vyjadrila sa pre agentúru jedna z nosičiek dúhových vlajok Anna Bredovová.

Študenti tvorili živé reťaze

Podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna sa na pochode zúčastnilo zhruba päťtisíc žien. Pochod sledovala polícia. Zatiaľ sa však neobjavili správy o zadržiavaní.

Stovky študentov zase vytvorili v sobotu ľudské reťaze, čím demonštrovali proti zadržaniu študentov Štátnej jazykovednej univerzity. Podľa Viasny policajti v sobotu zadržali zhruba 20 študentov.

Pochody a demonštrácie žien sú častou súčasťou masívnych protestov, ktoré vyvolali výsledky volieb z 9. augusta. Oficiálne čísla pripisujú víťazstvo Lukašenkovi s 80 percentami hlasov, čo mnohí považujú za zmanipulované. Hoci sa protesty konali aj po voľbách v minulosti, tento rok sú najväčšie a najdlhšie trvajúce.

Prominentní ľudia opúšťajú Bielorusko

Lukašenkova opozícia vytvorila po voľbách Koordinačnú radu, ktorej cieľom je demokratický prechod moci v krajine. Rada v sobotu oznámila, že jedna z jej prominentných členiek, Oľga Kovaľková, odišla po prepustení z väzenia, kam ju poslali pre organizovanie protestov, do Poľska.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

Ďalšia jej členka Svetlana Cichanovská, ktorá sa proti Lukašenovi postavila vo voľbách, odišla deň po nich do Litvy.

Viac k témam: demonštrácie, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku, študenti, ženy
Zdroj: Webnoviny.sk – Lukašenka vyzývali k rezignácii tisícky žien pochodujúce Minskom, ticho neboli ani vysokoškoláci © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Grécke ostrovy zasiahla búrka so silou hurikánu, cesty zavalili stromy a ľudia zostali bez elektriny (foto+video)

Búrka Ianos by sa mala v priebehu dňa presunúť nad pevninu, ale Atény by mali zostať nezasiahnuté.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *