pondelok , 21 septembra 2020
Home / SVET / Krajiny Pobaltia uvalili voči Lukašenkovi a jemu blízkym spolupracovníkom cestovné sankcie

Krajiny Pobaltia uvalili voči Lukašenkovi a jemu blízkym spolupracovníkom cestovné sankcie

31.8.2020 (Webnoviny.sk) – Litva, Lotyšsko a Estónsko v pondelok uvalili cestovné sankcie na 30 vysokopostavených predstaviteľov Bieloruska. Na zozname sa nachádza aj prezident Alexander Lukašenko. Dôvodom je násilný zásah voči protestujúcim, ktorí vyšli do ulíc po prezidentských voľbách z 9. augusta.

Sankcie podpísali ministri vnútra všetkých troch pobaltských krajín, ktoré patria do Európskej únie (EÚ). Litovský prezident Gitanas Nauseda vyhlásil, že na zoznam v budúcnosti pribudnú aj ďalšie mená. Zatiaľ sa na ňom nachádzajú členovia prezidentovej kancelárie a administratívy, centrálnej volebnej komisie, ministerstiev vnútra a spravodlivosti a kancelárie generálneho prokurátora.

Podobný zoznam pripravuje aj EÚ

Správa prišla v čase, keď aj EÚ plánuje zostaviť zoznam sankcií voči 20 predstaviteľom Bieloruska podozrivým z volebných podvodov a zásahu proti demonštrantom.

Litovské ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň navrhlo sankcie voči 118 osobám pre podozrenie z napojenia na brutálne zásahy počas protestov.

Zakročili už aj proti novináom

Protestujúci v Bielorusku považujú výsledky prezidentských volieb za zmanipulované. Lukašenko v nich podľa oficiálnych čísel získal 80 % voličských hlasov. Výsledky volieb okrem iného spochybňuje aj EÚ.

Prvé dni demonštrácií sprevádzali násilné zákroky polície, ktorá rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a obuškami a zadržala takmer 7 000 ľudí. Stovky ľudí utrpeli zranenia a najmenej traja zomreli.

Bielorusko takisto počas víkendu zakročilo proti novinárom, pričom niekoľkých deportovali do Ruska.

Viac k témam: demonštrácie, policajné násilie, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty, sankcie
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajiny Pobaltia uvalili voči Lukašenkovi a jemu blízkym spolupracovníkom cestovné sankcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Užívatelia WeChatu sa obrátili na súd, podarilo sa im tak odložiť platnosť vládnych reštrikcií

Podľa sudkyne by vládne kroky poškodili práva užívateľov vyplývajúce z prvého dodatku americkej ústavy, keďže by zrušili ich platformu pre komunikáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *