piatok , 18 septembra 2020
Home / SLOVENSKO / Kampaň #vbezpeci: Deti denne trávia na TikTok-u 80 minút

Kampaň #vbezpeci: Deti denne trávia na TikTok-u 80 minút

27.8.2020 (Webnoviny.sk) – Až 12% detí pod 5 rokov vlastní tablet, 60% seniorov má ľahko prelomiteľné heslo a až polovica detí na internete komunikuje s cudzincami. Aj tieto zistenia priniesol nový projekt spoločnosti Huawei a českého mediálneho domu CNC s názvom #vbezpeci. Cieľom kampane je učiť širokú verejnosť o nástrahách virtuálneho priestoru. Kampaň prebieha v tlačených médiách spoločnosti CNC a na internete v Českej republike. Dostupná je však pre Slovákov na webovej stránke projektu.

Kampaň definuje ohrozené skupiny najmä podľa veku. Prvou skupinou sú predškoláci vo veku do 6 rokov, ktorí technológie využívajú najmä na zábavu a hry. Mobilné telefóny má len 3% z nich a 73% detí trávi čas na internete pod dohľadom rodičov. Deti v školskom veku, teda do 12 rokov už patria medzi ohrozenejšie skupiny, keďže sa na internete môžu stretnúť prakticky so všetkým – od sexuálneho obťažovania až po kyberšikanu. Podľa kampane #vbezpeci až 63% detí vo veku od 7 do 12 rokov surfuje na internete bez dohľadu rodičov. V prípade, že tento dohľad majú, rodičia viac regulujú vyhľadávania u mladších než starších detí – 36,9% osemročných oproti 7% šestnásťročných. Skupina teenagerov má často už prakticky neobmedzený prístup do všetkých zákutí internetu.

Z českom prieskumu v rámci kampane #vbezpeci vyplýva, že deti denne trávia priemerne 85 minút sledovaním videí na YouTube, v porovnaní s 80 minútami strávenými na sociálnej sieti TikTok. Deti taktiež aktívne používajú YouTube (takmer 90%), Facebook (72%) a Instagram (skoro 69%).

Najväčšie nebezpečenstvo spočíva v tom, že digitálny svet a jeho riziká podceňujeme,” uvádza Pavol Košek, riaditeľ korporátnej komunikácie Huawei a odborník na online ochranu a kybernetickú bezpečnosť. Ako reakciu na zvyšujúcu sa zodpovednosť rodičov vyvinuli experti tzv. Desatoro digitálneho rodiča. Ide o súbor desiatich základných pravidiel, ktoré radia rodičom ako ochrániť svoje dieťa pred nástrahami internetu. Základnými princípmi sú napríklad otvorená komunikácia a dôvera, časové pravidlá, disciplinovanosť a samozrejme silné heslá.

Pre deti je internet prirodzeným prostredím, nebojme sa nechávať ich objavovať. Musíme sa však pripraviť aj na značnú dávku roboty. Digitálne rodičovstvo je každodenná drina a rodič musí aj v online svete viesť svoje dieťa rovnakým spôsobom, ako vo svete reálnom. Komunikujte, buďte otvorení a učte sa od seba navzájom,” radí Pavol Košek.

Ľudia vo veku nad 65 rokov s modernými technológiami väčšinou neprišli do styku v rámci pracovného prostredia. Aj u nich sa však v súčasnej dobe technológie tešia veľkej obľube a vo svojom voľnom čase ich využívajú takmer všetci. Podľa prieskumu portálu Seznam.cz v spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci až 97% seniorov používa e-mail, 95% používa internet na vyhľadávanie informácií a 63% komunikuje pomocou “chatovania”. Starší ľudia sú však oveľa menej imúnni voči podvodným e-mailom a falošným správam, ktoré preposielajú a zdieľajú tri až šesťkrát častejšie ako mladí ľudia. “Internet umožňuje seniorom zostať v spojení s rodinou, vnúčatami i priateľmi, čo má najmä vzhľadom na obmedzenia v súvislosti s prebiehajúcou krízou úžasný prínos. Je dôležité, aby sa seniori internetu nebáli, avšak rovnako tak je dôležitá digitálna gramotnosť a obozretnosť,” vysvetľuje Pavel Košek.

Informačný servis

Viac k témam: #vbezpeci, nebezpečenstvo na internete, PR, TikTok, virtuálny svet
Zdroj: Webnoviny.sk – Kampaň #vbezpeci: Deti denne trávia na TikTok-u 80 minút © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Prezidentka Čaputová oceňuje kvalitu zvolených kandidátov na pozíciu ústavného sudcu

Poslanci parlamentu vo štvrtok schválili za kandidátov na sudcu Ústavného súdu SR Miloslava Babjáka a Roberta Šorla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *