nedeľa , 20 septembra 2020
Home / SVET / V Atlantickom oceáne je obrovské množstvo mikroplastov, môžu vážiť až 21 miliónov ton

V Atlantickom oceáne je obrovské množstvo mikroplastov, môžu vážiť až 21 miliónov ton

20.8.2020 (Webnoviny.sk) – Vedci z britského Národného oceánografického centra počas výskumnej výpravy naprieč Atlantikom zistili, že vo vodách druhého najväčšieho oceána pláva 12 až 21 miliónov ton malých plastových častíc. Takéto množstvo plastov by stačilo na úplné naloženie takmer tisíc kontajnerových lodí.

Predtým sme nedokázali vypočítať množstvo plastu, ktoré sme našli v oceáne, pretože sme nemerali tie najmenšie častice,” povedala Katsia Pabortsava zo spomenutého centra. Tá spoločne s kolegami počas výpravy z Veľkej Británie na Falklandské ostrovy zistila, že v metri kubickom morskej vody sa nachádza až 7-tisíc plastových mikročastíc.

Najčastejšie našli polyetylén, polypropylén a polystyrén, ktoré sa často používajú v obaloch.

Jamie Woodward, odborník na znečistenie plastami z Manchesterskej univerzity, pre BBC News vyhlásil, že najnovšie zistenia potvrdzujú predchádzajúce výskumy, ktoré tvrdili, že koncentrácia mikroplastov v oceánoch je omnoho vyššia, ako sa predpokladalo. Podľa neho sa uvedené množstvo mohlo v Atlantickom oceáne zbierať niekoľko desaťročí, odhadom viac ako 65 rokov.

Viac k témam: atlantický oceán, mikroplasty, plasty
Zdroj: Webnoviny.sk – V Atlantickom oceáne je obrovské množstvo mikroplastov, môžu vážiť až 21 miliónov ton © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Výbuch v Bejrúte poškodil viac ako stotisíc dverí, armáda stále hľadá deväť ľudí

 Niekoľko stoviek tisíc ľudí prišlo v priebehu niekoľkých sekúnd o strechu nad hlavou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *