nedeľa , 27 septembra 2020
Home / EKONOMIKA / Dopady pandémie na cestovný ruch sú rozdielne a pomoc bude treba selektovať, tvrdí Kollár

Dopady pandémie na cestovný ruch sú rozdielne a pomoc bude treba selektovať, tvrdí Kollár

18.8.2020 (Webnoviny.sk) – Aj keď pandémia ochorenia COVID-19 ovplyvnila celý cestovný ruch, dopady na podnikateľov v tejto sfére podnikania nie sú rovnaké. Po stretnutí s podnikateľmi v cestovnom ruchu v Trnave to povedal predseda Národnej rady SR Boris Kollár.

Kým Vysoké Tatry a ďalšie vychytené destinácie sú dnes plné turistov, mestské hotely v Bratislave alebo Trnave sú podľa predsedu parlamentu zatvorené alebo bez hostí.

Nepriaznivý dopad aj na dodávateľov

„Podnety od podnikateľov musíme vyhodnotiť a nastaviť určité formy pomoci, mali by sme však selektovať. Podnikatelia v horách, akvaparkoch alebo termálnych kúpaliskách sa teraz čiastočne nadýchnu, ale tí v mestách nie,“ povedal Kollár.

Zatvorené hotely alebo hotely bez hostí majú podľa neho zároveň nepriaznivý dopad aj na dodávateľov z oblasti poľnohospodárskej produkcie alebo rôznych služieb.

Sekcia cestovného ruchu na ministerstve dopravy podľa jej riaditeľa Radúza Dulu pripravila všetky podklady potrebné pre zníženie dane z pridanej hodnoty pre túto oblasť, ale konečné rozhodnutie bude na politikoch.

Pomoc selektovaná podľa tržieb

Takisto pripravila schému štátnej pomoci pre cestovný ruch a projekt príspevku na rekreáciu. Pomoc by mala byť podľa Dulu selektovaná podľa tržieb, tak, aby najväčšiu podporu dostali tie subjekty, ktoré mali aj najväčšie výpadky v tržbách.

Koronakríza podľa majiteľa jedného z trnavských hotelov Petra Cáka najviac zasiahla práve mestské hotely. Vypadla im biznis klientela, niektoré preto zatvorili a ďalšie bojujú o prežitie.

Trnava je navyše destinácia, do ktorej turisti prídu zvyčajne len na jeden deň a neprenocujú tam. Jeho hotel prepustil tretinu zamestnancov, počet hostí však stúpa len veľmi pomaly. Okrem toho niektorí rušia rezervácie z obavy pred druhou vlnou pandémie.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, turizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Dopady pandémie na cestovný ruch sú rozdielne a pomoc bude treba selektovať, tvrdí Kollár © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Apple by mal zaplatiť daňové nedoplatky, Európska únia sa obrátila na Súdny dvor EÚ

Rozhodnutie Všeobecného súdu, že spoločnosť Apple nemusí Írsku doplatiť miliardové nedoplatky, sa Únii nepozdáva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *