streda , 23 septembra 2020
Home / SLOVENSKO / Prezidentka Čaputová je znepokojená situáciou v Bielorusku, násilie proti občanom rázne odsúdila

Prezidentka Čaputová je znepokojená situáciou v Bielorusku, násilie proti občanom rázne odsúdila

10.8.2020 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová je znepokojená situáciou v Bielorusku a odsudzuje násilie použité proti jeho občanom. Čaputová tak reaguje na vzniknuté nepokoje súvisiace s prezidentskými voľbami v Bielorusku. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Ľudské práva musia byť rešpektované

„Základné demokratické princípy, ľudské práva a slobody a v tomto prípade osobitné právo občanov na slobodné zhromažďovanie a slobodu slova musia byť rešpektované a dodržiavané,“ uviedla prezidentka.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko obhájil v prezidentských voľbách mandát a nastupuje tak do svojho šiesteho funkčného obdobia.

Zadržali stovky ľudí

Ústredná volebná komisia oznámila, že po zrátaní všetkých hlasovacích lístkov si politik, ktorý je na čele krajiny 26 rokov, pripísal 80,23 percenta hlasov.

Po vyhlásení prvotných výsledkov vyšli protestovať do ulíc Minsku a ďalších miest tisícky ľudí. Protesty sprevádzali strety s poriadkovou políciou, ktorá na rozohnanie demonštrantov použila gumové projektily, vodné delá a zábleskové granáty a bila ich aj obuškami.

Podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna policajti zadržali viac ako 200 ľudí, desiatky demonštrantov utrpeli zranenia.

Viac k témam: bieloruský prezident, prezident Slovenskej republiky, prezidentské voľby v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová je znepokojená situáciou v Bielorusku, násilie proti občanom rázne odsúdila © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Dieťa neprežilo zrážku s vlakom na železničnej trati v Martine

Premávka na železničnej trati Vrútky – Dolná Štubňa musela byť po nehoda zastavená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *