Home / SLOVENSKO / Víťaz volieb v Košickom kraji Trnka zloží sľub predsedu VÚC, nariadi protikorupčný audit

Víťaz volieb v Košickom kraji Trnka zloží sľub predsedu VÚC, nariadi protikorupčný audit

KOŠICE 3. decembra (WebNoviny.sk) – Na pondelkovom ustanovujúcom rokovaní zloží sľub nový predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka a 57 poslancov zastupiteľstva.

Vo funkcii predsedu nahradí Zdenka Trebuľu, ktorý tento post zastával tri volebné obdobia po sebe a štvrtý raz, v novembrových voľbách už nekandidoval. Slávnostné zasadanie sa uskutoční mesiac po voľbách do orgánov vyšších územných celkov.

Vyhral nad košickým primátorom Rašim

Trnka ako kandidát s podporou koalície OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a Šanca vyhral nad druhým kandidátom – košickým primátorom Richardom Rašim (koalícia Smer-SD, SMK-MKP, SZS, Starostovia a nezávislí kandidáti ) rozdielom 875 hlasov. Raši napadol výsledok volieb na ústavnom súde.

V úvode ustanovujúceho rokovania podá predsedu volebnej komisie KSK informáciu o výsledkoch volieb. Potom s prejavom vystúpi novozvolený predseda KSK Trnka.

Odporúčame:
Noví pravicoví župani sa dohodli na zásadách „slušného župana“

V krajskom zastupiteľstve bude v nasledujúcom volebnom období pôsobiť 57 poslancov, pričom koalícia vedená stranou Smer-SD má 16 poslancov a rovnako 16 poslancov má aj koalícia vedená OĽaNO, šesť poslancov má strana Most-Híd a po jednom strany SNS, SMK-MKP, Šport do Košíc a na Východ. Mandát poslanca získalo až 16 nezávislých kandidátov.

Chce plniť volebný program

Trnka po zvolení uviedol, že chce začať realizovať program, ktorý zverejnil na začiatku kampane. Napríklad chce zriadiť Rady starostov a primátorov ako svoj poradný orgán, plánuje zriadiť aj post splnomocnenca pre sociálne znevýhodnených občanov a národnostné menšiny.

Zvýšiť chce efektivitu finančných prostriedkov, ktoré vynakladá krajská samospráva na vykonávanie svojich kompetencií, ale nemá to byť na úkor znižovania kvality poskytovaných služieb pre občana. Plánuje dať urobiť protikorupčný audit a audit, ktorý má posúdiť efektívnosť úradu.

Viac k témam: KSK Košický samosprávny kraj, Rastislav Trnka, Richard Raši, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk – Víťaz volieb v Košickom kraji Trnka zloží sľub predsedu VÚC, nariadi protikorupčný audit © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Čaputová sa stretla s Kaliňákom a chce navštíviť premiéra v nemocnici. Minister ju informoval o Ficovom zdravotnom stave

Prezidentka plne rešpektuje jeho vôľu a určenie času, ktorý bude na to vhodný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *