pondelok , 28 septembra 2020
Home / SVET / Zomrel úspešný klavirista Leon Fleisher, desaťročia svojej kariéry hral iba ľavou rukou

Zomrel úspešný klavirista Leon Fleisher, desaťročia svojej kariéry hral iba ľavou rukou

3.8.2020 (Webnoviny.sk) – Vo veku 92 rokov v nedeľu podľahol následkom rakoviny renomovaný americký klavirista Leon Fleisher. Bol známy tým, že desaťročia svojej kariéry sa sústredil prevažne na hudbu písanú pre hranie ľavou rukou.

Detský zázrak v hre na piano

Fleisher sa narodil v roku 1928 v kalifornskom San Franciscu židovským imigrantom z východnej Európy.

Už v 40. rokoch minulého storočia ho považovali za detský zázrak, na piane hral od štyroch rokov a v deviatich dostal možnosť zdokonaľovať talent u známeho klaviristu Artura Schnabela.

Hral výlučne ľavou rukou

Jeho sľubne sa rozvíjajúcu kariéru však pribrzdila indispozícia pravej ruky. V roku 1964 mu diagnostikovali fokálnu dystóniu – neurologický stav, ktorý mu znemožnil využívať pri hre pravú ruku.

Neskôr sa venoval práci dirigenta, poskytoval hodiny klavíra a postupne sa snažil zvládnuť hru na piane využívajúc pri tom výlučne ľavú ruku.

“Zrazu som si uvedomil, že moje spojenie s hudbou bolo vtedy väčšie ako pri obojručnej hre na klavíri,” povedal v jednom z rozhovorov pre National Public Radio.

Návrat k obojručnému hraniu

O tri desaťročia neskôr, po sérii vydarených terapií, znova nadobudol schopnosť využívať pri hre aj pravačku. V roku 1995 sa vrátil k obojručnému hraniu a vydal dva úspešné albumy.

Jeden z nich, ktorý nesie príznačný názov Two Hands (Dve ruky, pozn.), inšpiroval tvorcov rovnomenného dokumentu z roku 2006 o živote Leona Fleishera, ktorý si dokonca vyslúžil nomináciu na Oscara.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel úspešný klavirista Leon Fleisher, desaťročia svojej kariéry hral iba ľavou rukou © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Trump nominoval za členku najvyššieho súdu USA sudkyňu Barrettovú, tá je považovaná za favoritku konzervatívcov

Republikáni majú v Senáte tesnú väčšinu 53 senátorov, ale zdá sa, že Barrettová už teraz má podporu 51 z nich.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *