Home / SVET / Macron sa stretol s premiérom Kurdistanu, Francúzsko podporí rozhovory medzi Irakom a Kurdmi

Macron sa stretol s premiérom Kurdistanu, Francúzsko podporí rozhovory medzi Irakom a Kurdmi

PARÍŽ 2. decembra (WebNoviny.sk) – Francúzsko podporí rokovania medzi irackou vládou a predstaviteľmi autonómneho regiónu Kurdistan. V sobotu sa tak vyjadril prezident Emmanuel Macron, ktorý sa v Paríži stretol s premiérom irackého Kurdistanu Nechirvanom Barzáním.

Podľa Macrona krajina „urobí všetko„, aby pomohla prostredníctvom nových rokovaní zachovať jednotu Iraku a zároveň uznať práva irackých Kurdov.

Odporúčame:
Francúzsky prezident Macron predstavil plán proti sexuálnemu obťažovaniu a násiliu

Barzání sa počas spoločnej tlačovej konferencie vyjadril, že je „pripravený diskutovať“ s Bagdadom a súhlasí so spoločnou kontrolou kurdských aj irackých úradov nad hranicami Iraku s Tureckom a Sýriou.

Predstavitelia Kurdistanu v regióne uskutočnili 25. septembra referendum o jeho nezávislosti, ktorá dostala podporu výraznej väčšiny voličov. Nezáväzné hlasovanie Kurdov odmietol Irak aj okolité štáty a vyslúžilo si tiež kritiku zo strany USA či Organizácie Spojených národov. V dôsledku referenda, ktoré vystupňovalo napätie medzi Kurdmi a Bagdadom, obsadili iracké vládne sily severné mesto Kirkúk a ďalšie sporné oblasti. V novembri iracký najvyšší súd ponúkol autonómnemu kurdskému regiónu možnosť odstúpiť od kontroverzného referenda a anulovať výsledky hlasovania. Bagdad žiada Kurdov anulovať výsledky skôr, ako sa začnú spomínané rokovania.

Viac k témam: Emmanuel Macron, Francúzsko, Irak, Kurdi
Zdroj: Webnoviny.sk – Macron sa stretol s premiérom Kurdistanu, Francúzsko podporí rozhovory medzi Irakom a Kurdmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Moskva sa snaží vybudovať novú železnicu, má spojiť Mariupoľ s ruským územím

Rusi začali s výstavbou železničného mosta pri obci Hranitne cez rieku Kalmius.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *