streda , 19 mája 2021
Home / EKONOMIKA / Vláda schválila odklad odvodov aj za ďalší mesiac, chce zmierniť dopady koronavírusu

Vláda schválila odklad odvodov aj za ďalší mesiac, chce zmierniť dopady koronavírusu

15.7.2020 (Webnoviny.sk) – Približne 2,6-tisíca zamestnávateľov a 1,9-tisíca samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) bude môcť požiadať Sociálnu poisťovňu o odklad splatnosti poistného aj za júl tohto roka. Vyplýva to z novely nariadenia vlády o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, ktorú v stredu schválila vláda.

Splatnosť júlového poistného na sociálne poistenie sa im posunie z augusta až na koniec tohto roka. Týka sa to zamestnávateľov a povinne poistených SZČO, ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent.

Odvody najneskôr do konca roka

Títo zamestnávatelia a SZČO pritom mohli požiadať o odklad splatnosti poistného aj za marec, máj a jún tohto roka s tým, že odvody za tieto mesiace zaplatia najneskôr do konca tohto roka. Poistné, ktoré platí zamestnanec, a odvádza ho jeho zamestnávateľ, je zamestnávateľ naďalej povinný odvádzať v pôvodných termínoch splatnosti.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

S cieľom zmiernenia ekonomických dopadov na odvádzateľov poistného v dôsledku krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 sa navrhuje ďalší odklad odvedenia poistného pre povinne nemocensky poistenú a povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu (SZČO) a poistného, ktoré platí zamestnávateľ, a to za obdobie júl 2020 do 31. decembra 2020,” uvádza rezort práce a sociálnych vecí.

Odložené poistné až 300-tisíc eur

Ministerstvo práce predpokladá, že za júl tohto roka by celková suma odloženého poistného na sociálnom poistení u zamestnávateľov predstavovala zhruba 6,2 mil. eur. V prípade SZČO by celková suma odloženého poistného za júl mohla dosiahnuť 300-tisíc eur.

Vláda môže podľa zákona o sociálnom poistení stanoviť obdobie, za ktoré sa má platiť poistné na sociálne poistenie v inom ako v štandardnom termíne splatnosti, a tiež posunúť termín splatnosti tohto poistného. Umožňuje to novela zákona o sociálnom poistení, ktorú začiatkom apríla tohto roka schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, odvody
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda schválila odklad odvodov aj za ďalší mesiac, chce zmierniť dopady koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Zamestnanosť na Slovensku zaznamenala výrazný pokles, predbežné čísla analytika sklamali

Prepad zamestnanosti bol vyšší ako vo štvrtom štvrťroku minulého roka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *