Home / EKONOMIKA / Úhradu pacienta v doplnkových ordinačných hodinách chce Beblavý obmedziť na 10 eur

Úhradu pacienta v doplnkových ordinačných hodinách chce Beblavý obmedziť na 10 eur

BRATISLAVA 1. decembra (WebNoviny.sk) – Maximálna úhrada pacienta v rámci doplnkových ordinačných hodín by mala byť 10 eur. Predpokladá to pozmeňujúci návrh k novele o zdravotnej starostlivosti, ktorý predložil poslanec NR SR a líder zakladajúcej strany SPOLU – občianska demokracia Miroslav Beblavý. Rozsah doplnkových ordinačných hodín navrhuje v rozsahu najviac 20 % schválených ordinačných hodín v kalendárnom týždni.

Beblavý upozornil, že v roku 2005 sa zaviedla možnosť prednostne sa objednať u lekára na vyšetrenie. Vtedy to stálo najviac 10 eur a zároveň lekár mohol vyčleniť najviac štvrtinu svojich ordinačných hodín pre takýchto pacientov. „Táto možnosť fungovala desať rokov, až kým ju parlament návrhom Smeru v roku 2015 nezrušil s argumentom, že takéto poplatky sú nesociálne a nespravodlivé,“ poznamenal poslanec.

Odporúčame:
Minister Drucker odmieta vyjadrenia opozície a vysvetľuje poplatky pacientov u lekára

O novele zákona o zdravotnej starostlivosti poslanci diskutujú v druhom čítaní. Cez pozmeňujúci návrh zavádza takzvané doplnkové ordinačné hodiny. Ak lekár alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti splní podmienky ustanovené zákonom, to znamená, musí minimálne poskytovať špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť v rozsahu 30 hodín, všeobecnú 35 hodín týždenne, môže si zriadiť doplnkové ordinačné hodiny v časoch na to presne určených.

Doplnkové ordinačné hodiny budú dobrovoľné. Musí ich schváliť vyšší územný celok. Môžu byť v rozsahu maximálne 30 % riadnych ordinačných hodín, taktiež maximálne môže lekár vyšetriť 30 % z pacientov, ktorých za týždeň ambulancia ošetrí. Podľa pozmeňujúceho návrhu by maximálna úhrada pacienta v doplnkových ordinačných hodinách mala byť 30 eur.

Viac k témam: Miroslav Beblavý, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Úhradu pacienta v doplnkových ordinačných hodinách chce Beblavý obmedziť na 10 eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda odborníkov pripravila budúcemu kabinetu desatoro pre lepšie využívanie eurofondov

„Nech už budúcu vládu bude zostavovať ktokoľvek, ak chce pomôcť Slovensku, mal by brať tieto odporúčania do úvahy," povedal Balík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *