Home / SLOVENSKO / Pre snehovú kalamitu sú v Banskobystrickom kraji naďalej tisíce domácností bez elektriny

Pre snehovú kalamitu sú v Banskobystrickom kraji naďalej tisíce domácností bez elektriny

BANSKÁ BYSTRICA 1. decembra (WebNoviny.sk) – Bez elektrického prúdu je na strednom Slovensku stále niekoľko tisíc domácností, pričom ide najmä o oblasť Žiarskej kotliny. Stredoslovenská energetika – Distribúcia, a.s. (SSE-D) registrovala v piatok o 14:00 ešte necelých sedemtisíc odberných miest bez prúdu, čo je o osemtisíc menej, ako ráno. Energetikom sa darí odstraňovať poruchy v dobrom tempe aj vďaka stabilnejšiemu počasiu.

„Väčší počet domácností bez elektriny je stále v oblasti Žiarskej kotliny. Ak sa nezhorší počasie a nenastanú žiadne nepredvídateľné okolnosti, pracovníkom údržby by sa malo podariť vyriešiť väčšinu porúch v nasledujúcich hodinách,“ objasnil pre agentúru SITA hovorca SSE-D Miroslav Gejdoš.

Ďalej upozornil, že v niektorých prípadoch môžu práce na obnove energie trvať aj dlhšie. Najmä pri komplikovaných poškodeniach elektrického vedenia v nedostupnom teréne. V takýchto situáciách musia elektrikári dbať v prvom rade na svoju bezpečnosť.

Výrazné výpadky

K výrazným výpadkom elektrickej energie dochádzalo vo štvrtok 30. novembra od piatej rána na území Banskobystrického a Žilinského kraja v dôsledku nepriaznivého počasia, najmä mokrého snehu. Najhoršia situácia bola v okolí Žiaru nad Hronom, Rimavskej Soboty, Banskej Bystrice, Žiliny a Liptovského Mikuláša.

Odporúčame:
Aktualizované: Tisícky domácností v Banskobystrickom kraji sú pre snehovú kalamitu bez elektriny

V popoludňajších hodinách evidovali energetici až 30-tisíc domácností bez prúdu. V teréne zasahovalo 170 pracovníkov údržby, ktorí sa snažili situáciu normalizovať. Komplikácie im spôsobovali neprejazdné cesty a rozmočený terén. Distribučná spoločnosť požiadala o pomoc aj Policajný zbor, ktorý im v rámci možností vytváral koridory na ťažko prejazdných cestách. Husté sneženie ustalo v kraji po 16:00 a počet porúch už výrazne nenarastal.

Víkend bez výstrah

Pre Banskobystrický kraj v piatok popoludní Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) nevydal žiadne výstrahy. Na sobotu 2. decembra varuje výstrahou 1. stupňa pred nízkymi teplotami, ktoré majú pretrvávať od polnoci až do ôsmej hodiny rannej.

Ojedinele očakáva SHMÚ dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -15 až -17 stupňov Celzia, pričom táto teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch. Očakávaný mráz nie je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ale môže spôsobiť poškodenie zdravia.

Viac k témam: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj, počasie
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre snehovú kalamitu sú v Banskobystrickom kraji naďalej tisíce domácností bez elektriny © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V okresoch Žilina a Bytča je zvýšené riziko vzniku požiarov, ľudia musia dodržiavať zaásady protipožiarnej ochrany

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Žiline upozorňuje na dodržiavanie zásad protipožiarnej ochrany.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *