utorok , 11 augusta 2020
Home / SVET / Britská vláda rozšíri práva pre prisťahovalcov z Hongkongu, budú môcť požiadať o občianstvo

Britská vláda rozšíri práva pre prisťahovalcov z Hongkongu, budú môcť požiadať o občianstvo

1.7.2020 (Webnoviny.sk) – Veľká Británia rozšíri práva pre prisťahovalcov z Hongkongu. Premiér Boris Johnson oznámil, že takmer tri milióny spôsobilých Hongkončanov dostanú šancu usadiť sa v Spojenom kráľovstve a napokon požiadať o občianstvo.

Britská vláda tak reaguje na nový bezpečnostný zákon, ktorý v čínskej poloautonómnej oblasti a niekdajšej britskej kolónii zaviedla centrálna vláda v Pekingu.

Približne 350-tisíc držiteľov britských pasov a ďalších 2,6 milióna spôsobilých Hongkončanov bude môcť prísť do Veľkej Británie na päť rokov, pričom budú mať právo na prácu a štúdium a napokon požiadať o povolenie na trvalý pobyt. Po ďalšom roku budú môcť požiadať o občianstvo.

Jednoduchý proces žiadostí

Držitelia pasov pre občanov britských zámorských území z Hongkongu majú v súčasnosti obmedzené práva a do Veľkej Británie môžu cestovať bez víz len na šesť mesiacov.

Britský minister zahraničia Dominic Raab informoval poslancov, že počet a kvóty v tejto súvislosti nebudú obmedzené a proces podávania žiadostí bude jednoduchý.

Johnson sa v súvislosti s utorkovým prijatím spomínaného zákona vyjadril, že je “jasným a vážnym” porušením právne záväznej dohody medzi Spojeným kráľovstvom a Čínou z roku 1985, ktorá stanovuje, ochranu určitých slobôd Hongkongu po dobu 50 rokov po tom, ako Čína v roku 1997 prevzala Hongkong pod svoju správu.

“Porušuje vysokú mieru autonómie Hongkongu a ohrozuje slobody a práva chránené spoločným vyhlásením,” vyjadril sa britský premiér.

Hrozia doživotné tresty

Nový zákon, ktorý začal platiť v utorok v noci, zakazuje snahy o odtrhnutie sa, podvratnú činnosť a terorizmus a okrem iného stanovuje aj doživotné tresty.

Na základe legislatívy už hongkonská polícia zatkla niekoľko ľudí, medzi nimi i muža, ktorý niesol vlajku vyzývajúcu na samostatnosť.

Na niektorých demonštrantov, ktorí si pripomínali 23. výročie odovzdania Hongkongu spod britskej správy pod správu Číny, polícia použila slzný plyn.

Podľa kritikov zákon v Hongkongu ukončuje princíp “jedna krajina, dva systémy”, ktorý vyplýva zo zmienenej dohody. Čína kritiku odmieta a tvrdí, že sú to vnútorné záležitosti.

Viac k témam: prisťahovalci
Zdroj: Webnoviny.sk – Britská vláda rozšíri práva pre prisťahovalcov z Hongkongu, budú môcť požiadať o občianstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Muž predával liek na zníženie rizika infekcie koronavírusom, skončil za mrežami

Podvodník sa zameral na ľudí nad 50 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *