streda , 28 júla 2021
Home / SVET / Ukrajincov žijúcich v Donbase hromadne zvážajú do Ruska, majú odvoliť v Putinovom referende

Ukrajincov žijúcich v Donbase hromadne zvážajú do Ruska, majú odvoliť v Putinovom referende

29.6.2020 (Webnoviny.sk) – Obyvatelia separatistami kontrolovaných regiónov na východe Ukrajiny, ktorí majú ruské občianstvo, cestujú hromadne do Ruska, aby sa tam zúčastnili na referende o ústavných zmenách. Cieľom reforiem je predĺžiť vládu šéfa Kremľa Vladimira Putina až do roku 2036.

Ľudí odvezú do volebných miestností

Úrady v samozvanej Doneckej aj Luhanskej ľudovej republike zorganizovali pre obyvateľov v týchto dňoch autobusovú dopravu až k volebným miestnostiam v susednom ruskom okrese Rostov.

Podľa analytikov ide o súčasť rozsiahleho úsilia Moskvy o posilnenie účasti na kontroverznom plebiscite. “(Ruské úrady) sú posadnuté výsledkami” a povstalecké regióny na východe Ukrajiny môžu prispieť k “ovládateľnému hlasovaniu”, uviedol v tejto súvislosti nezávislý analytik Vladimir Frolov.

Ukrajincov vybavili ruskými pasmi

Vyše 220-tisíc Ukrajincov žijúcich v týchto oblastiach dostalo vlani ruské pasy.

Ruský poslanec Viktor Vodolackij minulý týždeň pre tlačovú agentúru Tass povedal, že viac než 150-tisíc obyvateľov východnej Ukrajiny prejavilo záujem o účasť na ruskom referende.

Referendum o ústavných zmenách sa začalo vo štvrtok a potrvá týždeň. Pôvodne sa malo konať už 22. apríla, no pre koronakrízu ho preložili.

Viac k témam: koronakríza, právomoci, referendum
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajincov žijúcich v Donbase hromadne zvážajú do Ruska, majú odvoliť v Putinovom referende © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mestá okolo talianskeho Comského jazera zasiahli silné búrky, zosuvy pôdy uväznili desiatky ľudí (foto)

Poľnohospodárske združenie Coldiretti varuje, že extrémne počasie je v ostatných rokoch čoraz intenzívnejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *