utorok , 22 septembra 2020
Home / EKONOMIKA / Poisťovníctvo / Pohľadávky Sociálnej poisťovne ku koncu apríla klesli pod 800 miliónov eur

Pohľadávky Sociálnej poisťovne ku koncu apríla klesli pod 800 miliónov eur

19.6.2020 (Webnoviny.sk) – O 32,4 milióna na 797,2 milióna eur klesli počas prvých štyroch mesiacov tohto roka roka pohľadávky Sociálnej poisťovne. Za poklesom objemu pohľadávok poisťovne pritom stojí oddlženie nemocníc štátom v objeme 109,4 milióna eur.

Oddlženie nemocníc

Sociálna poisťovňa totiž začiatkom tohto roka dostala na účet túto sumu od spoločnosti Debitum, a.s. Ide o štátnu firmu, ktorej 100-percentným akcionárom je Ministerstvo zdravotníctva SR a cez ktorú sa realizuje oddlženie nemocníc. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až apríl tohto roka.

Pohľadávky Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam v pôsobnosti rezortu zdravotníctva ku koncu apríla tohto roka dosiahli 151,5 milióna eur.

Nemocnice neplatili mesačné odvody

Od konca vlaňajška sa po oddlžení štátom znížili o 91 miliónov eur. Nárast pohľadávok pre neplatenie mesačných odvodov evidovala poisťovňa pri jedenástich zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva.

Išlo o Univerzitnú nemocnicu v Bratislave, Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura v Košiciach, Univerzitnú nemocnicu v Martine, Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, Fakultnú nemocnicu J. A. Reimana v Prešove, Národný ústav detských chorôb v Bratislave, Fakultnú nemocnicu v Trnave, Fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Žiline, Detskú fakultnú nemocnicu v Košiciach, Národnú transfúznu službu SR v Bratislave a Psychiatrickú nemocnicu Philippa Pinela v Pezinku.

Transformované zdravotnícke zariadenia

Voči transformovaným zdravotníckym zariadeniam zaznamenala poisťovňa ku koncu štvrtého mesiaca tohto roka pohľadávky vo výške 12,5 milióna eur, čo bolo oproti koncu vlaňajška menej o 10,4 milióna eur.

“Nárast pohľadávok pre neplatenie mesačných odvodov v súčasnosti evidujeme pri ôsmich transformovaných zdravotníckych zariadeniach,” uviedla poisťovňa.

Ide o Nemocnicu s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, Nemocnicu s poliklinikou v Považskej Bystrici, Nemocnicu s poliklinikou v Novom Meste nad Váhom, Nemocnicu A. Wintera v Piešťanoch, Nemocnicu s poliklinikou v Myjave, Nemocnicu s poliklinikou v Ilave, Sanatórium v Tatranskej Kotline a Všeobecnú nemocnicu s poliklinikou vo Veľkom Krtíši.

Ozdravný plán nemocníc

S procesom oddlžovania zdravotníckych zariadení, ktorý bol rozložený na tri etapy, začalo Ministerstvo zdravotníctva SR v roku 2018. Oddlžovanie sa týkalo veriteľov nemocníc, či veriteľov Národnej transfúznej služby.

V prvej etape, ktorá sa skončila v júli 2018, bola oddlžovaná suma 339 miliónov eur. Po tomto oddlžení v júli 2018 klesli pohľadávky Sociálnej poisťovne voči nemocniciam o 182 miliónov eur na 112 miliónov eur.

Druhé kolo oddlžovania sa začalo v novembri 2018 a týkalo sa pohľadávok za vyše 55 miliónov eur. Administratívne procesy k tejto etape oddlžovania sa skončili začiatkom marca minulého roka.

V treťom kole sa nemocnice oddlžovali o sumu 95 mil. eur. Súčasťou oddlžovania sú aj ozdravné plány, ktoré každá nemocnica musela prijať a plniť, aby mohla oddlžovanie využiť.

Cieľom je riešiť zlú finančnú situáciu nemocníc

Koncepciu oddlženia zdravotníckych zariadení schválila na svojom rokovaní vláda ešte v septembri 2017.

Cieľom koncepcie je podľa rezortu riešiť finančnú situáciu nemocníc vo vzťahu k ich veriteľom v oblasti existujúceho stavu záväzkov po lehote ich splatnosti, ako aj realizáciu opatrení na úrovni nemocníc s cieľom zamedzovať ich ďalšiemu zadlžovaniu.

Viac k témam: Národná transfúzna služba, oddlžovanie nemocníc, pohľadávky
Zdroj: Webnoviny.sk – Pohľadávky Sociálnej poisťovne ku koncu apríla klesli pod 800 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Poistenci v karanténe či izolácii majú od septembra nárok na pandemickú „péenku“

Nárok na pandemickú PN má každý nemocensky poistený zamestnanec, SZČO alebo dobrovoľne poistená osoba, ktorým ošetrujúci lekár potvrdil dočasnú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény alebo izolácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *