pondelok , 21 septembra 2020
Home / SVET / Francúzski poslanci schválili kontroverznú aplikáciu StopCovid, ktorá bude monitorovať kontakty používateľov

Francúzski poslanci schválili kontroverznú aplikáciu StopCovid, ktorá bude monitorovať kontakty používateľov

28.5.2020 (Webnoviny.sk) – Dolná komora francúzskeho parlamentu v stredu schválila aplikáciu na monitorovanie kontaktov používateľov s cieľom predísť šíreniu koronavírusu. Aplikácia StopCovid však vyvolala ostrú verejnú debatu pre možné zasahovanie do súkromia používateľov.

Poslanci Národného zhromaždenia, kde má väčšinu centristická strana prezidenta Emmanuela Macrona, podporili aplikáciu v pomere hlasov 338 ku 215.

Následne prešla aj v Senáte, hornej komore parlamentu. Hlasovania vydláždili cestu sprístupneniu aplikácie pre používateľov na dobrovoľnej báze od pondelka.

Viac k téme Koronavírus

Francúzska aplikácia využíva technológiu Bluetooth na mobilných telefónoch na vyhľadávanie osôb, ktoré sa dostanú do blízkeho kontaktu s nakazenými.

Používateľov informuje o potenciálnom vystavení sa nákaze, aby sa mohli izolovať. Anonymné dáta bude zálohovať vo vládnej databáze 14 dní, než ich vymaže.

Vláda tvrdí, že aplikácia je bezpečná a neporušuje práva na ochranu súkromia. Občianskoprávne skupiny sa však obávajú, že by mohla byť zneužitá na sledovanie osôb.

Viac k témam: Koronavírus, mobilná aplikácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Francúzski poslanci schválili kontroverznú aplikáciu StopCovid, ktorá bude monitorovať kontakty používateľov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Desaťtisíce Bielorusov žiadalo odstúpenie Lukašenka, protesty trvajú už siedmy týždeň

Protesty boli v nedeľu v Minsku a niekoľkých ďalších bieloruských mestách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *