sobota , 11 júla 2020
Home / EKONOMIKA / Štátne hmotné rezervy zmenia skladbu pohotovostných zásob, musia spĺňať požiadavky krízových orgánov

Štátne hmotné rezervy zmenia skladbu pohotovostných zásob, musia spĺňať požiadavky krízových orgánov

27.5.2020 (Webnoviny.sk) – Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky bude upravovať materiálovú skladbu a zabezpečenie pohotovostných zásob. V stredu o tom rozhodla vláda.

Viac o téme: Koronavírus

Pohotovostné zásoby sú jedným z troch druhov štátnych hmotných rezerv, predstavujú vybrané základné komodity určené na okamžitú a bezodplatnú pomoc pri záchrane životov, zdravia a majetku obyvateľov postihnutých krízovou situáciou, mimoriadnou udalosťou alebo III. stupňom povodňovej aktivity.

Materiál vypracovali Štátne rezervy v súčinnosti s Ministerstvom zdravotníctva SR na základe odporúčaní Permanentného krízového štábu. “Cieľové stavy zdravotníckych pomôcok predstavujú množstvo materiálu na dobu 60 dní,” uvádza sa v dokumente.

Zabezpečenie pohotovostných zásob

Hlavným cieľom je pritom upraviť a zabezpečiť pohotovostné zásoby tak, aby spĺňali súčasné požiadavky orgánov krízového riadenia, prostredníctvom aktualizácie pohotovostných zásob – zdravotníckych pomôcok, čím sa zároveň zlepší ochrana zdravia obyvateľstva SR nielen v súvislosti s koronavírusom (COVID-19), ale aj s inými ochoreniami, ktoré môžu spôsobiť pandémiu.

“Schválením predkladaného materiálu a následnou realizáciou tohto návrhu sa dosiahne posilnenie materiálovej základne pohotovostných zásob zodpovedajúcej súčasným požiadavkám súvisiacich s koronavírusom, ale aj s rôznymi ochoreniami, ktoré môžu spôsobiť pandémiu,” konštatuje sa v dokumente.

Refundácia z európskych fondov

Tvorba a doplnenie pohotovostných zásob bude zabezpečená z rozpočtovej kapitoly Správy štátnych hmotných rezerv SR.

Materiál nezaväzuje vládu k povinnosti vyčleniť kapitálové finančné prostriedky do rozpočtovej kapitoly úradu. Výdavky na nákup zdravotníckych pomôcok budú refundované z prostriedkov európskych štrukturálnych a investičných fondov v rámci opatrení prijatých Európskou komisiou na boj s koronakrízou a na zmiernenie jej ekonomických dopadov.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, koronakríza, Koronavírus, krízový štáb, mimoriadna situácia, Štátne hmotné rezervy
Zdroj: Webnoviny.sk – Štátne hmotné rezervy zmenia skladbu pohotovostných zásob, musia spĺňať požiadavky krízových orgánov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Sulíkovo kilečko prešlo parlamentom, poslanci schválili lex korona na pomoc podnikateľom

Materiál podporilo 91 poslancov, zdržali sa 35 zákonodarcov, proti bolo 16.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *