utorok , 7 júla 2020
Home / EKONOMIKA / Viskupič považuje zákaz nedeľného predaja za krok proti ekonomike, Smer hľadal dohodu s obchodníkmi

Viskupič považuje zákaz nedeľného predaja za krok proti ekonomike, Smer hľadal dohodu s obchodníkmi

24.5.2020 (Webnoviny.sk) – Na nevhodnosti trvalého zákazu nedeľného predaja v období oživovania ekonomiky po koronakríze sa zhodli predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS) a viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský.

Viskupič v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) O 5 minút 12 poukázal na to, že podľa prieskumu inštitútu INESS by takýto krok znamenal stratu približne 4-tisíc pracovných miest.

Sviatky nemali vplyv na zamestnanosť

Podľa jeho slov je dnes najdôležitejšie riešiť ekonomickú krízu, pretože zdravotnú sme v podstate už zvládli. “Teraz pokračovať v zákaze nedeľného predaja, respektive ho uzákoniť, je niečo, čo ide vyslovene proti ekonomike,” konštatoval.

Podpredseda strany Smer – sociálna demokracia Juraj Blanár však uviedol, že jeho strana dlhodobo tému zákazu nedeľňajšieho predaja otvárala aj v období, keď vládla, ale vždy hľadala dohodu s obchodníkmi. Vtedy podľa neho urobila prvú fázu, a to zatvorenie obchodov cez štátne sviatky.

Dodal, že sa tvrdilo, že sa zvýši nezamestnanosť, ale opak bol pravdou a nezamestnanosť sa dostala pod 5 percent. Viskupič však oponoval tvrdením, že zatvorenie obchodov počas niekoľkých sviatkov v roku naozaj asi nemá nijaký výrazný vplyv na zamestnanosť, ale ak by sa zavreli počas 52 či 53 nedieľ, tak by to skutočne mohlo znamenať prepúšťanie.

Príklad z Rakúska a Nemecka

Myšlienku trvalého zákazu predaja počas nedieľ podpredseda Smeru odôvodnil aj príkladom Rakúska a Nemecka, kde sú v nedeľu obchody už dlhodobo zatvorené. Poznamenal pritom, že v Rakúsku zákaz nedeľného predaja viedol k rapídnemu rastu domáceho cestového ruchu.

Podľa Lelovského sa však teraz nachádzame v úplne inej situácii, ako sme sa nachádzali pred dvomi či tromi rokmi. Uviedol, že vtedy bol jednoznačný rast tržieb, rástli platy a klesala nezamestnanosť. “Akékoľvek opatrenia, ktoré mohli byť atraktívne v čase ekonomickej prosperity, sa môžu veľmi ľahko ukázať ako negatívne v čase ekonomického prepadu,” dodal.

Viac k témam: obchody, zatvorenie obchodov
Zdroj: Webnoviny.sk – Viskupič považuje zákaz nedeľného predaja za krok proti ekonomike, Smer hľadal dohodu s obchodníkmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Klub 500 po koronakríze požaduje vyššiu podporu od štátu, oceňuje návrh ministra Krajniaka

Podľa Klubu 500 pokrýva aktuálna výška príspevkov len zlomok osobných nákladov zamestnanca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *