pondelok , 21 septembra 2020
Home / EKONOMIKA / V Petržalke odpustia podnikateľom dlh za nájom priestorov, treba však splniť isté podmienky

V Petržalke odpustia podnikateľom dlh za nájom priestorov, treba však splniť isté podmienky

21.5.2020 (Webnoviny.sk) – Bratislavská Petržalka odpustí podnikateľom dlh za nájom, ktorý im vznikol z dôvodu mimoriadnej situácie. V dnešnej tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.

“Fyzické a právnické osoby, ktoré majú prenajaté nebytové priestory od mestskej časti na účely podnikateľskej činnosti, môžu požiadať o odpustenie dlhu z nájmu v čase mimoriadnej situácie spôsobenej koronavírusom,” uvádza mestská časť.

Podnikatelia musia podať žiadosť

O odpustenie môžu požiadať nájomcovia, ktorí v čase mimoriadnej situácie zaznamenali pokles tržieb v marci minimálne o 10 percent a v apríli minimálne o 20 percent. Petržalka im v odôvodnených prípadoch odpustí až 100 percent z ceny nájmu.

Požiadať o odpustenie nájmu môže podnikateľ prostredníctvom žiadosti, v ktorej uvedie popis hlavnej činnosti v prenajatom priestore, počet dní uzavretej prevádzky, miesto prevádzky, percento poklesu tržieb a deň otvorenia prevádzky.

Žiadosť odošle mestskej časti spolu s čestným prehlásením, že spĺňa podmienky na odpustenie dlhu.

Odpustia až 100% z ceny nájmu

Medzi podmienky patrí uhradené nájomné do konca februára, splnené daňové a odvodové povinnosti, neexistencia finančných záväzkov voči mestskej časti a iným inštitúciám, ako aj skutočnosť, že žiadateľ nemal od 13. marca žiadny iný príjem.

“Výška odpustenej sumy z dlhu sa bude odvíjať od kategórie podnikateľskej činnosti a od rozsahu obmedzenia vo fungovaní prevádzky,” uvádza mestská časť.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Športovým halám, fitnescentrám, reštauračným zariadeniam, službám a kanceláriám v čase úplného zatvorenia môže mestská časť odpustiť od 50 percent do 100 percent nájmu.

Zariadeniam, službám a kanceláriám v čase čiastočnej prevádzky, ako aj občianskym združeniam a vzdelávacím inštitúciám odpustí do 50 percent nájmu.

Žiadosti posúdi komisia

Žiadosť spolu s čestným prehlásením je potrebné zaslať do 5. júna na adresu miestneho úradu v Petržalke, prípadne e-mailom na adresu alzbeta.broszova@petrzalka.sk.

“Všetky skutočnosti uvedené v žiadosti a v čestnom prehlásení budú predmetom následných kontrol. Žiadosti bude posudzovať Komisia správy majetku a miestnych podnikov a následne o nich budú rozhodovať poslanci na zasadnutí miestneho zastupiteľstva,” uzatvára mestská časť.

Kompletné informácie o podmienkach odpustenia dlhu z nájmu a tlačivo čestného prehlásenia nájdu záujemcovia na webovej stránke Petržalky.

Viac o téme Koronavírus

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, prenájom
Zdroj: Webnoviny.sk – V Petržalke odpustia podnikateľom dlh za nájom priestorov, treba však splniť isté podmienky © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nezamestnanosť na Slovensku môže ešte porásť, analytici nevylúčili ani druhú vlnu prepúšťaní

Do konca roka by sa mohla miera nezamestnanosti na Slovensku ešte mierne zvyšovať, tvrdia analytici.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *