streda , 28 júla 2021
Home / SVET / V Maďarsku zakázali úradnú zmenu pohlavia transexuálom, Fidesz čelí kritike

V Maďarsku zakázali úradnú zmenu pohlavia transexuálom, Fidesz čelí kritike

20.5.2020 (Webnoviny.sk) – Maďarskí poslanci v utorok schválili legislatívu, ktorá zakazuje právne uznanie transrodových občanov. Novela zákona o matrikách, ktorú schválili zväčša poslanci strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, bráni transrodovým a intersexuálnym osobám úradne si zmeniť pohlavie zodpovedajúce ich rodovej identite.

Platí pohlavie pri narodení

Návrh zákona mení na úradných dokumentoch kategóriu “pohlavie” na “pohlavie pri narodení”, ktorá je definovaná ako “biologické pohlavie určené primárnymi pohlavnými charakteristikami a chromozómami”. Po určení sa pohlavie už v tejto kategórii nedá zmeniť.

Novela zákona bola súčasťou veľkého legislatívneho balíčka, ktorý predložil parlamentu vicepremiér a predseda Kresťanskodemokratickej ľudovej strany Zsolt Semjén.

Legislatíva sa stala terčom kritiky

“Vzhľadom na to, že úplná zmena biologického pohlavia nie je možná, je potrebné v zákone konštatovať, že ho nie je možné zmeniť ani v matrike,” uvádza sa v sprievodnom vysvetlení novely.

Legislatíva sa stretla s ostrou kritikou zo strany ľudskoprávnych skupín, ktoré žiadajú maďarského prezidenta, aby novelu nepodpisoval a poslal ju na ústavný súd.

Obavy o novele vyjadrili napríklad aj Európsky parlament, Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, komisárka Rady Európy pre ľudské práva či Maďarská psychologická spoločnosť.

Viac k témam: legislatíva, zmena pohlavia
Zdroj: Webnoviny.sk – V Maďarsku zakázali úradnú zmenu pohlavia transexuálom, Fidesz čelí kritike © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Kompletne zaočkovaná je v Nemecku už polovica populácie, záujem o vakcíny však klesá

V súvislosti s tým apeluje na váhajúcich občanov aj kancelárka Angela Merkelová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *