Home / SLOVENSKO / Na hromadné výberové konania o post sudcu prišlo menej uchádzačov, ako sa prihlásilo

Na hromadné výberové konania o post sudcu prišlo menej uchádzačov, ako sa prihlásilo

BRATISLAVA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Na všetkých krajských súdoch sa v pondelok uskutočňuje písomná časť prvého hromadného výberového konania na kandidátov na sudcov. O 125 voľných sudcovských miest prišlo nakoniec zabojovať 190 uchádzačov. Pôvodne prihlášky podalo 264 záujemcov.

Po absolvovaní písomnej časti musia úspešní uchádzači absolvovať ešte psychologické testy a ústny pohovor. Až potom bude jasný výsledok prvého hromadného výberového konania. Úspešní z výberu budú však aj potom stále iba kandidátmi na funkciu sudcu.

Databáza kandidátov na sudcov

Budú musieť ešte prejsť previerkou spoľahlivosti a až v lete budúceho roka sa očakáva, že budú k dispozícii prví kandidáti na sudcov z hromadných výberových konaní. Vznikne tak databáza kandidátov na funkciu sudcu, z ktorej bezprostredne po uvoľnení miesta sudcu na okresnom súde alebo po určení voľného miesta ministrom spravodlivosti bude môcť Súdna rada SR v relatívne krátkom čase navrhnúť prezidentovi kandidáta na vymenovanie za sudcu.

Práve pružnejšie a rýchlejšie obsadzovanie voľných miest sudcov bolo dôvodom pre zmenu legislatívy. Rezort spravodlivosti však očakáva, že hromadné výberové konania prinesú aj vyššiu mieru transparentnosti a kvality kandidátov. V prípade, že by sa v tomto hromadnom výberovom konaní neobsadil určený počet miest kandidátov na sudcu, proces sa môže v zmysle zákona minimálne raz za rok opakovať.

Výberové konanie sa skladá z niekoľkých častí

Nitriansky krajsky hovorca Mário Pivarči pre agentúru SITA priblížil, že z pôvodných 19 uchádzačov v tomto kraji štyria uchádzači vopred ospravedlnili svoju neúčasť. Na písomnej časti výberového konania sa teda zúčastnilo 15 uchádzačov, pričom po vyhodnotení testu zostalo sedem uchádzačov.

Výberové konanie ďalej pokračuje prekladom z cudzieho jazyka, riešením prípadovej štúdie, vypracovaním trestného a netrestného rozhodnutia. Po každej tejto časti sa koná vyhodnotenie a vo výberovom konaní pokračujú iba tí uchádzači, ktorí získali potrebný počet bodov v danej časti.

Ukončenie písomnej časti sa predpokladá v pondelok vo večerných hodinách. Úspešní uchádzači, ktorí nemajú platné psychologické posúdenie, sa následne podrobia psychologickému posúdeniu, ktoré by sa malo konať v utorok a následne bude výberové konanie pokračovať ústnou časťou. Tá sa predpokladá v stredu.

Termín definitívneho ukončenia a vyhlásenia celkových výsledkov hromadného výberového konania je predpokladaný na stredu, avšak tento termín sa môže posunúť aj na iný deň – predovšetkým z kapacitných a personálnych dôvodov týkajúcich sa psychologického vyšetrenia uchádzačov, dodal.

Záujem bol menší, ako sa očakával

Na bratislavský krajský súd v pondelok na testy nakoniec z pôvodne prihlásených 63 záujemcov prišlo 45. Na žilinský krajský súd sa nakoniec dostavilo na písomné testy 20 uchádzačov. V Trenčíne z 23 prihlásených prišlo 16.

Na trnavskom krajskom súde o stoličku sudcu v tomto kraji v pondelok prišlo zabojovať 17 z pôvodne 27 prihlásených uchádzačov.

V Banskobystrickom kraji sa o voľné miesta sudcov rozhodla zabojovať dvadsiatka kandidátov, v Prešove prišlo ráno na písomné testy 24 záujemcov. Na hromadné výberové konanie v Košiciach sa napokon dostavilo 33 uchádzačov.

Viac k témam: Krajský súd Banská Bystrica, krajský súd Prešov, sudcovia, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Na hromadné výberové konania o post sudcu prišlo menej uchádzačov, ako sa prihlásilo © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V okresoch Žilina a Bytča je zvýšené riziko vzniku požiarov, ľudia musia dodržiavať zaásady protipožiarnej ochrany

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Žiline upozorňuje na dodržiavanie zásad protipožiarnej ochrany.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *