Home / SLOVENSKO / Pojednávanie v kauze krachu nebankoviek nebude, Majského obhajca ochorel

Pojednávanie v kauze krachu nebankoviek nebude, Majského obhajca ochorel

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Pojednávanie s podnikateľom Jozefom Majským a spoluobžalovanými Dávidom Brtvom a Patrikom Pachingerom v kauze skrachovaných nebankových spoločností v stredu na Najvyššom súde SR nebude. Hovorca súdu Boris Urbančík informoval agentúru SITA, že vytýčený termín bol zrušený.

Dôvodom je zdravotný stav Majského obhajcu Petra Filipa. Predsedníčka senátu Gabriela Šimonová rozhodla, že v krátkom čase bude vo veci vytýčený nový termín a určený náhradný obhajca.

Urbančík ďalej informoval, že v piatok 24. novembra bolo na NS doručené písomné ospravedlnenie obhajcu Petra Filipa. V ňom žiadal o odročenie verejného zasadnutia pre jeho závažný zdravotný stav, pričom predložil aj lekársku správu.

Majskému hrozí deväť rokov väzenia

V kauze skrachovaných nebankových spoločností Špecializovaný trestný súd v Pezinku v novembri 2015 neprávoplatne odsúdil podnikateľa Majského na deväť rokov väzenia. Vinným ho uznal z trestného činu podvodu. Spoluobžalovaný Brtva dostal rovnaký trest, Pachinger má vo väzení stráviť sedem rokov.

Na návrh prokurátora senát z rozsudku vypustil trestný čin založenia a zosnovania zločineckej skupiny. Trest si majú všetci traja odpykať v tretej nápravnovýchovnej skupine. Proti verdiktu však podali odvolanie, o ktorom má rozhodnúť Najvyšší súd SR. „Súd dospel k záveru, že skutok napĺňa znaky trestného činu podvodu,“ vyhlásil v novembri 2015 predseda senátu.

Podľa rozsudku Majský, Brtva a Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov vtedajších slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún.

Výpovede pôvodných šéfov BMG a Horizontu

Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Majský, ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“. Vtedajší majitelia spoločností Brtva a Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty.

Podľa predsedu senátu dopomohli k usvedčeniu Majského, Brtvu a Pachingera aj svedecké výpovede, vrátane výpovedí odsúdených pôvodných šéfov BMG a Horizontu Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka, ktorí boli odsúdení v inom procese.

Špeciálny súd trojicu Majský, Brtva a Pachinger neprávoplatne odsúdil už 27. apríla 2007 za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu. Majský vtedy dostal 12 rokov, Brtva 11 rokov a Pachinger 10 rokov.

Obžalovaní sa proti rozsudku odvolali. Najvyšší súd SR v októbri 2007 rozsudok zrušil a kauzu vrátil na opätovné prerokovanie. Obnovený proces sa súdu podarilo otvoriť 9. februára 2009 až na siedmy pokus.

Viac k témam: bmg invest, Dávid Brtva, Horizont Slovakia, Jozef Majský, Najvyšší súd SR, nebankovky, Patrik Pachinger, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Pojednávanie v kauze krachu nebankoviek nebude, Majského obhajca ochorel © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na hraničných priechodoch Záhon a Slovenské Nové Mesto sa pre obmedzenia na maďarskej strane tvoria kolóny kamiónov

Polícia v súvislosti s touto situáciou žiada vodičov prichádzajúcich k hraničným priechodom o zvýšenú opatrnosť a ohľaduplnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *