Home / SVET / Video: Emmerson Mnangagwa zložil prezidentský sľub, svoju funkciu zasvätí blahobytu ľudu

Video: Emmerson Mnangagwa zložil prezidentský sľub, svoju funkciu zasvätí blahobytu ľudu

HARARE 24. novembra (WebNoviny.sk) – Bývalý viceprezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa sa stal novou hlavou štátu.

Politik zložil prezidentský sľub na ceremónii, ktorá sa konala v piatok na štadióne v hlavnom meste Harare. Počas slávnostného podujatia, na ktorom sa zúčastnili desiatky tisíc ľudí, sľúbil, že svoju funkciu zasvätí blahobytu ľudu.

Mugabe dobrovoľne odstúpil

Sedemdesiatpäťročný Mnangagwa nahradil doterajšieho prezidenta Roberta Mugabeho, ktorý v utorok dobrovoľne odstúpil z funkcie hlavy štátu. Na čele Zimbabwe zostane do budúceho roka, keď by sa Mugabemu skončilo funkčné obdobie. Kedy sa budú konať prezidentské voľby, zatiaľ nie je známe.

Odporúčame:
Prezident Zimbabwe po tlaku vlastnej strany dobrovoľne odstúpil, pri moci bol 37 rokov

Mugabe rezignoval na post prezidenta Zimbabwe po 37 rokoch vlády krátko na to, ako jeho vládna Zimbabwianska africká národná únia – Vlastenecký front (ZANU-PF) proti nemu spustila proces impeachmentu. Po tom, ako armáda minulý týždeň prevzala moc v krajine, bol v domácom väzení.

Nepopulárna prvá dáma Grace

Armáda zasiahla v reakcii na Mugabeho odvolanie Mnangagwu z jeho funkcie viceprezidenta. Vyvolalo to totiž obavy, že na jeho miesto nastúpi nepopulárna prvá dáma Grace a nakoniec nahradí aj svojho 93-ročného manžela v prezidentskom kresle. Podľa viacerých správ Mugabemu za jeho odstúpenie garantovali imunitu voči trestnému stíhaniu.

Bývalý viceprezident po svojom odstavení od moci ušiel do zahraničia, odkiaľ sa do rodnej krajiny vrátil v stredu večer.

Opozícia, ktorá podporila Mugabeho odstúpenie, už Mnangagwu vyzvala, aby v krajine ukončil „kultúrnu korupciu“ a dúfa, že sa bude môcť viac podieľať na budúcnosti krajiny. Zatiaľ však nie je známe, či bude ZANU-PF pred budúcoročnými voľbami vládnuť sama alebo vznikne nová vládna koalícia, píše spravodajský portál BBC.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Emmerson Mnangagwa, Robert Mugabe, Zimbabwe
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Emmerson Mnangagwa zložil prezidentský sľub, svoju funkciu zasvätí blahobytu ľudu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na Ukrajine padol počas vojny siedmy vysokopostavený ruský dôstojník, zabila ho nášľapná mína

Rusko len zriedka oficiálne komentuje úmrtia svojich vysokých veliteľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *