Home / SVET / Severná Kórea zrejme vymenila stráž v demilitarizovanej zóne, krajina zrejme posilňuje obranu

Severná Kórea zrejme vymenila stráž v demilitarizovanej zóne, krajina zrejme posilňuje obranu

SOUL 24. novembra (WebNoviny.sk) – Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) kompletne vymenila stráž v demilitarizovanej zóne medzi oboma Kóreami. Informovala o tom juhokórejská tlačová agentúra Jonhap s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z tajných služieb.

Podľa neho severokórejská armáda nahradila celú tamojšiu jednotku, ktorá pozostávala z 35 až 40 vojakov. Krajina k takému kroku pristúpila po tom, ako sa minulý týždeň v pondelok jednému z jej vojakov podarilo ujsť. Juhokórejské ministerstvo obrany aj Veliteľstvo síl OSN však pre agentúru AP uviedli, že výmenu stráže nemôžu potvrdiť.

Na moste vybuduje bezpečnostnú bránu

Aktivita severokórejskej armády v oblasti prísne stráženej demilitarizovanej zóny naznačuje, že na svojej strane hranice posilňuje ochranu. Podľa spomínaného zdroja Jonhapu, KĽDR zrejme dočasne uzavrela most, cez ktorý vojak pred svojím útekom prešiel, a pravdepodobne na ňom plánuje vybudovať bezpečnostnú bránu na posilnenie kontroly zamestnancov.

Odporúčame:
Video: OSN zverejnila záznam z úteku vojaka KĽDR, komunistická krajina porušila prímerie

Americký veľvyslanec v Južnej Kórei Marc Knapper zase zverejnil na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter fotku, na ktorej je vidieť vojakov KĽDR pracovať s lopatami. Podľa diplomata zrejme na mieste úteku svojho kolegu kopú priekopu.

Vojak na úteku podstúpil dve operácie

Vojaka na úteku sa pokúšali chytiť jeho štyria kolegovia a vypálili na neho približne 40 striel, no jemu sa aj napriek tomu podarilo prekročiť hranice a juhokórejskí vojaci, ktorí naňho nestrieľali, ho našli na ich strane ukrytého pod kopou lístia. Po incidente ho hospitalizovali a podstúpil dve operácie.

Odporúčame:
Do vojaka z KĽDR vypálili kolegovia 40 striel, je vo vážnom stave

Hovorca síl OSN Chad G. Carroll v stredu uviedol, že Severná Kórea pri incidente z 13. novembra dvakrát porušila dohodu o prímerí, ktorá ukončila Kórejskú vojnu z rokov 1950 – 1953. Prvým porušením bola streľba cez demarkačnú líniu, druhého sa dopustil jeden vojak, ktorý cez ňu pri prenasledovaní kolegu na chvíľu prebehol.

Viac k témam: demilitarizovaná zóna, Severná Kórea
Zdroj: Webnoviny.sk – Severná Kórea zrejme vymenila stráž v demilitarizovanej zóne, krajina zrejme posilňuje obranu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vyšetrovanie odhalilo pôvod rakety, na územie Poľska minulý rok dopadla zablúdená ukrajinská strela

Raketa spôsobila smrť dvoch ľudí v poľskej obci Przewodów.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *