štvrtok , 2 apríla 2020
Home / hnedý huMOR / VÍRUS PRINÁŠA SMRŤ. UTEKAJTE, KÝM JE ČAS. KAM?

VÍRUS PRINÁŠA SMRŤ. UTEKAJTE, KÝM JE ČAS. KAM?

Čínsky smrtiaci vírus dorazil už aj na Slovensko. Krajina je takmer paralyzovaná a ľud slovenský je zmätený. Občania vyprázdnili ulice a námestia. Prázdne sú aj pulty zahraničných obchodných reťazcov s potravinami. Bratislava je údajne takmer ľudoprázdna, úrady sú ochromené. Plná občanov je vraj našťastie aspoň krčma v Telgárte na hornom konci.

Oslovili sme viacerých korešpondetov DENNÍKa POLITIKA v rôznych krajinách sveta a čakáme od nich spätné väzby, ako tá, ktorá krajina sa vysporiadáva s čínskym vírusom. Ako prvý nám zaslal zvukovú správu aktuálneho stavu zo španielského ostrova Tenerife Vladimír Gurtler a pripojil aj fotky a videá z dnešného dňa. Vypočujte si podcast, kde náš korešpondent potvrdzuje, že vysoká teplota vzduchu na ostrove Tenerife zabraňuje šíreniu sa nebezpečného vírusu medzi obyvateľmi a ponúka záchranu občanom Slovenska. 

🙂

 

Aktuálnu situáciu na Slovensku hodnotí v rozhovore pre DENNÍK N aj profesor Krčméry. Časť rozhovoru prinášame čitateľom DENNÍKa POLITIKA ako príspevok v rámci rubriky ZAUJÍMAVOSTI – VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY :

V nedeľu zomrelo v Taliansku na koronavírus 133 ľudí, aj preto zaviedli na severe krajiny karanténne opatrenia, ktoré sa týkajú 16 miliónov ľudí. Ako to hodnotíte? (rozhovor prebehol v pondelok ráno, medzičasom zaviedli karanténne opatrenia pre celú krajinu)

Ide o správny krok, aj keď vírus nemá vyššiu mortalitu (odlišovať od smrtnosti – pozn. red.) ako chrípka. Som presvedčený, že opatrenie malo prísť o týždeň skôr.

 

Presné čísla nie sú zatiaľ k dispozícii, no odhaduje sa, že smrtnosť na nový koronavírus je od 0,5 percenta do 2 percent. Podľa lekárky Devi Sridhar z univerzity v Edinburghu nie je COVID-19 „iba zlá chrípka“, lebo 20 percent pacientov končí v nemocnici a 10 percent na JIS-ke. Zo 133 pacientov, ktorí umreli v nedeľu v Taliansku, malo až 131 ľudí 60 rokov a viac. Na rozdiel od chrípky nie je k dispozícii vakcína. Ako vnímate prirovnanie koronavírusu k chrípke?

Porovnanie je dobré s ohľadom na epidemiológiu, s ohľadom na smrtnosť pokrivkáva. Môžeme sa baviť o tom, či pokrivkáva na jednu nohu alebo obe. Je mnoho vecí, o ktorých ani nevieme, že ich nevieme, po anglicky sa im hovorí „unknown uknowns“. Je to nová infekcia a potrebujeme viac času, aby sme sa o nej dozvedeli viac. Napríklad SARS prepukol v roku 2003, no vyskytol sa v Číne, čiže v krajine s extrémne vysokou disciplínou. V Európskej únii máte demokratické tradície a nemôžete zaviesť také drastické opatrenia, lebo by vyvolali negatívnu reakciu verejnosti.

Hrozí Slovensku katastofický scénar ako v týchto katastrofických filmoch?

Koronavírus sa vo veľkom šíri medzi rodinnými príslušníkmi. Nehrozí, že pri domácej karanténe môže infikovaný človek nakaziť zvyšok rodiny? Ako by sme sa mali správať?

Mnohí majú chalupy alebo veľké byty, takže sa dá izolovať od ostatných. Priznávam, že život v malom byte môže byť problém. V takom prípade sa jednoducho nebudete dotýkať, bozkávať a budete si pravidelne umývať ruky. Zdržiavať sa doma však neznamená byť zavretí za štyrmi stenami. Tento týždeň má byť pekne a teplo. Teplo má svoj význam, lebo vírus hynie, keď je okolo 20 až 25 stupňov Celzia. Slnečný svit pomáha meniť vitamín D na aktívnu formu. To, že si ho kupujem v lekárni, je vynikajúce, ale to nestačí. 80 percent populácie Slovenska má po zime dramaticky zníženú hodnotu vitamínu D. Aj preto sú chrípkové epidémie. Okrem toho, že užívam vitamín C a D, treba byť 30 minút denne na slnečnom svetle. Ďalšia vec je pohyb na čerstvom vzduchu – 20 až 30 minút denne výrazne zvyšuje aktivitu imunitného systému. Prospieva mu aj 10 až 20 sekúnd studenej sprchy. Treba jesť 500 gramov čerstvej zeleniny a 500 gramov ovocia denne. K tomu omega-3 mastné kyseliny. Fajčenie a alkohol treba vysadiť alebo obmedziť. Ľudia, ktorí sa lieči doma, nemajú obyčajne žiadne príznaky. Nepotrebujú servis nemocnice, navyše doma sú v kontakte s jedným, možno zopár kontaktmi, v nemocnici sú desiatky pacientov a zdravotníkov.

Je Slovensko dostatočne pripravené na prípadnú epidémiu a máme dostatok prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu alebo rúšok pre zdravotníkov?

Žiaden štát nie je pripravený na katastrofickú epidémiu. Ale je v našich rukách, aká bude, či chceme taliansky scenár alebo rakúsky. Predpovedať, ktorý scenár u nás nastane, nie je v tejto chvíli možné. Zažil som karanténu SARS-u v roku 2003 v Hongkongu, MERS-u alebo ťažkú epidémiu a karanténu na Haiti pre choleru v roku 2012. No tieto prípady sa nedajú extrapolovať. Ak budeme zodpovední a disciplinovaní, pôjdeme rakúskym scenárom. Ak dáme priestor nezodpovednosti a nedôvere k autoritám v zdravotníctve a vo vláde, čaká nás taliansky scenár.

Celý rozhovor s profesorom Krčmérym je možné si prečítať TU

Zaujímavé TIPY do DENNÍKa POLITIKAhonorujeme v spolupráci s naším partnerom na  reklamné plochy a PR článkyčiastkou od 10 do 100 EUR.

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo jeDENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

spracred.

Zdroj:TU

Poznámka

V rámci našej rubriky ZAUJÍMAVOSTI – VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY uverejňujeme aj články, blogy, komentáre a prispevky (alebo aj len ich časti) autorov/autoriek, ktorí vyjadrili akýmkoľvek právne relavantným spôsobom súhlas, prípadne aj nevyjadrili nesúhlass ich zverejnením na webportále  www.dennikpolitika.sk  v sekcii TU

Články, komentáre a prispevky autorov uverejnené v sekcii TU môžu ale aj nemusia zodpovedať názorom redaktorov/redaktoriek redakcie DENNÍKa POLITIKA ale považujeme ich za svojím spôsobom niečím zaujímavé a striktne sa riadime filozófiou, na základe ktorej webportál DENNÍK POLITIKA vznikol.

Na záver: 

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Kontinuálne hľadáme novinárov/spolupracovníkov schopných pracovať rýchlo a efektívne v období dnešnej rýchlej, modernej doby, vedia rôzne témy kombinatorický spájať s „politikou, resp. politikmi“ a najmä sú ochotní a odhodlaní korektne, vecne a objektívne komunikovať s POLITIKMI a ísť POLITIKOM/POLITIČKÁM NA TELO a až POD KOŽU.

V prípade záujmu o spoluprácu pošlite životopis a motivačný list na e-mail: redakcia@dennikpolitika.sk pod značkou: redaktor/spolupracovnik

Osobnostné predpoklady a zručnosti

– prax v printových alebo online médiách na podobnej pozícii je vítaná
– znalosti v
oblasti medicíny, zdravia, duchovného života a dobrá orientácia v dianí na politickej scéne sú nevyhnutné
– výborná znalosť slovenského jazyka a štylistiky
– minimálna komunikatívna znalosť anglického jazyka
– kreativita, flexibilita
– 
nestrannosť a objektivita
– komunikatívnosť
– samostatnosť
– schopnosť pracovať v časovom strese

Odmeňovanie:

Všetci naši redaktori/spolupracovníci pracujú pre dobrú vec zatiaľ na dobroveľnej báze bez nároku na honorár. V pripade, že sa podarí autorovi naozaj exkluzívny članok, ktorý má čitanost viac ako 20 000, vtedy môžu byť na základe rozhodnutia HLAVNÉHO PARTNERA honorovaní v zmysle vzájomnej dohody.

Redaktori a spolupracovníci zároveň môžu byť tiež ad hoc odmeňovaní špeciálnymi darmi v závislosti od okolností a dohôd s bártrovými partnermi DENNÍKA POLITIKA, napríklad formou KOŠICKÝCH DUKÁTOV a inými benefitmi (napr. poukážkami na športové potreby a podujatia, umelecké podujatia, stravovacími poukážkami, cestovnými poukážkami a pod.).

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

 

v prípade, ak autor/autorka, vyjadrí nesúhlas na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk   s TU uverejneným  jeho/jej článkom, komentárom, prispevkom (alebo aj len ich časti), ten bude bez zbytočného odkladu od obdržania takejto žiadosti odstránený.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Chránime si imunitu súkromia?

Pokiaľ som dobre informovaný, bude platiť zákon, ktorý umožní štátu narábať s informáciami, ktoré sú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *