utorok , 11 augusta 2020
Home / SVET / Šéf rakúskej diplomacie odcestuje do Iránu odovzdať európsky odkaz ohľadom jadrovej dohody

Šéf rakúskej diplomacie odcestuje do Iránu odovzdať európsky odkaz ohľadom jadrovej dohody

19.2.2020 (Webnoviny.sk) – Rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg odcestuje tento víkend do Teheránu v rámci spoločného úsilia európskych krajín udržať nažive iránsku jadrovú dohodu so svetovými mocnosťami.

Schallenberg v stredu po stretnutí so svojím nemeckým rezortným partnerom Heikom Maasom v Berlíne oznámil, že pôjde do Iránu odovzdať “európsky odkaz”. Návšteva sa uskutoční v sobotu a v nedeľu. Predtým sa tento týždeň stretne tiež so šéfom diplomacie Európskej únie Josepom Borrellom.

Napätie s Iránom sa stupňuje postupne, odkedy v roku 2018 od jadrovej dohody Teheránu so svetovými mocnosťami odstúpil americký prezident Donald Trump.

Trumpova administratíva opätovne uvalila na Irán ťaživé sankcie s cieľom vyvinúť na islamskú republiku “maximálny tlak”. Irán odvtedy začal porušovať podmienky dohody z roku 2015, ktorej účelom bolo obmedziť jeho obohacovanie uránu.

Zvyšné signatárske krajiny – európske trio Nemecko, Francúzsko a Británia – ako aj Rusko a Čína sa usilujú udržať dohodu pri živote. Hoci Rakúsko nie je do dohody zapojené, zmluvu vyrokovali z veľkej časti práve vo Viedni.

Európania sa pritom zhodujú na tom, že treba spraviť všetko pre “deeskaláciu situácie”, zdôraznil v stredu v tejto súvislosti nemecký minister zahraničia Maas.

Viac k témam: jadrová dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk – Šéf rakúskej diplomacie odcestuje do Iránu odovzdať európsky odkaz ohľadom jadrovej dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Policajné násilie v Bielorusku musí skončiť, Amnesty žiada okamžité prepustenie protestujúcich

Povolebné násilie zo strany polície sa v Bielorusku stalo bežnou črtou politiky v krajine, uvádza Amnesty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *