utorok , 21 januára 2020
Home / POLITIKA / Známy POLITOLÓG: KRESŤAN SÚHLASÍ so zabitím generála Sulejmániho aj keď o TOM nepíše

Známy POLITOLÓG: KRESŤAN SÚHLASÍ so zabitím generála Sulejmániho aj keď o TOM nepíše

Známy politológ Ján Baránek na svojom FB profile TU napísal úvahu v súvislosti s poslednými udalosťami na Blízkom východe, ktorú prinášame čitateľom DENNÍKa POLITIKA ako príspevok v rámci rubriky ZAUJÍMAVOSTI – VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY v úplnom a necenzúrovanom znení:

tento generál a prečo sa Američania rozhodli zlikvidovať ho – vrátane informácií, ktoré my nemáme k dispozícii a ani mať nebudeme. Insitné úvahy mamičiek a všemúdrych dôchodcov sa dajú ešte tolerovať. Horšie sú diletantské úvahy niektorých politikov a médií. Možno by nezaškodilo trochu sa obzrieť dozadu a zistiť, akú úlohu hral tento človek napr. v Jemene, Libanone a najmä pri potláčaní Kurdov vo Východnom Azerbajdžane. Pokiaľ by vás plietla jeho úloha v boji proti Islamskému štát, nezabúdajte prosím, že Solejmání bol šít (ší’it) a Islamský štát bol záležitosťou sunnitov, ktorí s obľubou prenasledovali a vraždili najmä (nie len) šítov. Samozrejme, táto vzájomná moslimská animozita nebola jediným dôvodom súboja Iránu s Islamským štátom. Ešte jedna poznámka – v mnohých príspevkoch som zaregistroval aj animozitu voči Izraelu a hľadanie súvislostí a kauzality medzi americkým útokom a štátom Izrael. Nebudem to komplikovať. Možno nejaké súvislosti tu sú. Ale – Irán doteraz Izrael ako štát neuznal. Asi by sme si mali uvedomiť aj to, že z Izraela máme napríklad spravodajské informácie, ktoré v minulosti pomohli pri odhaľovaní a zamedzení teroristických útokov. Aby som to uzavrel – ako kresťan by som nemal písať, že súhlasím so zabitím generála Sulejmániho. Politik Trump prijal rozhodnutie, voči ktorému by som však neprotestoval. Čo sa týka Izraela – je to štát, ktorý zdieľa naše kultúrno-historické základy a je, ľudovo povedané, „prvý na rane“. Môžete mať akékoľvek výhrady, niekedy snáď aj relevantné, toto ostane faktom. Nezabudnite, že Izrael je menší ako Slovensko a má len o cca. 2mil. obyvateľov viac. Novodobá história tohto štátu je históriou vojen a snáh o jeho likvidáciu a na druhej strane snáh o prežitie. Navyše, nekomplikujme si súčasné hodnotenia tým, že budeme hľadať v histórii – „kto prvý začal“, pri vzniku štátu Izrael. Väčšinou je to debata, kde ideológia prevažuje nad históriou a faktami.

 

P. S. Všeslovanským a iným národovcom sa môj príspevok určite páčiť nebude. Akosi sa však stále neviem stotožniť so simplicitným vnímaním „dobrého mierumilovného Ruska“ a “zlej imperialistickej Ameriky”. To po prvé. Po druhé: Asi by som neschvaľoval všetko, čo robí Trump. Po Reaganovi je to však prvý konzervatívny prezident USA. Pamätám si, ako komunisti hejtovali Reagana pomaly aj za to, keď sa usmial na Nancy. (Hoci v afére McFarlane by sme našli prvky naivizmu, ktorý dnes pripisujeme aj Trumpovi.) Niečo podobné robia dnes ľavicové pseudomédiá, samozrejme, vrátane našich, v ktorých niekedy nenájdete štipku racionality, ale len hromadu neomarxistického hnoja. Takže áno – súhlasím s rozhodnutím Trumpa a čo sa Izraela týka som presvedčený, že v konečnom dôsledku – možno nie krátkodobo, to posilní jeho bezpečnosť. Čo som rád.”

Ďakujeme Jánovi za TIP.

Zaujímavé TIPY do DENNÍKa POLITIKA  honorujeme  v spolupráci s naším partnerom na  reklamné plochy a PR články čiastkou  od 10 do 100 EUR.

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKa POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

spracred.

Zdroj: TU

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Správa: Potom, čo balónová bomba explodovala v meste Sderot, zasiahla IDF pozície Hamasu v pásme Gazy

Potom, čo bomba vypustená z Gazy explodovala v južnom Izraeli, informovali arabské médiá o tom, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *