utorok , 7 apríla 2020
Home / POLITIKA / ZAČÍNA ďalšia VOJNA? USA zabili IRÁNskeho generála. VIDEO

ZAČÍNA ďalšia VOJNA? USA zabili IRÁNskeho generála. VIDEO

Je to začiatok novej eskalácie napätia vo svete a vojny? Pýtajú sa mnohí. Iránskeho generálmajora Kásima Sulejmáního, veliteľa špeciálnych jednotiek Quds Iránskych revolučných gárd, zabila pri leteckom útoku v piatok skoro ráno americká armáda na rozkaz prezidenta USA Trumpa, informovala agentúra AP.

       

        Loading…    

       
   

 

Podľa vyhlásenia USA mal útok na Sulejmáního “za cieľ odradiť Irán od jeho plánov v budúcnosti útočiť”.

Irackí predstavitelia uviedli, že pri útoku zahynul aj Abú Mahdí al-Muhandis, zástupca veliteľa Ľudových mobilizačných síl (PMF) podporovaných Iránom.

Podľa správ z irackej metropoly dopadli do areálu medzinárodného letiska tri rakety. Útok si vyžiadal až deväť mŕtvych a niekoľko zranených, rakety dopadli neďaleko nákladného terminálu a zapálili niekoľko automobilov.

Podľa irackých činiteľov prišiel Muhandis na bagdadské letisko v konvoji vozidiel, aby privítal Sulejmáního, ktorý predtým priletel do Bagdadu z Libanonu alebo Sýrie.

Rakety explodovali presne v okamihu, keď šéf jednotiek Kuds zostúpil zo schodíkov lietadla, aby sa s Muhandisom a jeho ľuďmi privítal. Všetci zahynuli. Telo Sulejmáního identifikovali len podľa prsteňa.
Viac aj vo videu

Americký prezident Donald Trump z Palm Beach na Floride situáciu nekomentoval, poslal však tweet s americkou vlajkou.

Iránske revolučné gardy Sulejmáního smrť potvrdili. “Revolučné gardy oznamujú, že slávny veliteľ islamu, Kásim Sulejmání, ktorý žil život služobníka, zomrel dnes ráno mučeníckou smrťou pri útoku Ameriky na letisko v Bagdade,” uvádza sa vo vyhlásení. Iránske revolučné gardy ďalej dodali, že útok uskutočnili americké helikoptéry.

Na obrazovke sa následne zobrazila čierna stuha a zostrih fotiek, na ktorých sa Sulejmání usmieva a modlí.

Smrť Sulejmáního znásobí pohnútky k odporu proti USA a Izraelu, vyhlásil iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí. Pôvodcu útoku podľa neho čaká tvrdá odveta.

“Odchod Sulejmáního je trpký, ale boj bude pokračovať až do konečného víťazstva a zločinci budú mať život ťažší,” uviedol Chameneí vo vyhlásení. V krajine má byť vyhlásený trojdňový štátny smútok, pohreb obetí útoku sa očakáva v sobotu.

“Brutalita a tuposť amerických teroristov, ktorí zavraždili veliteľa Sulejmáního … nepochybne posilní odpor v regióne a na celom svete,” konštatoval iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zaríf. “Spojené štáty nesú zodpovednosť za všetky následky tohto skazeného dobrodružstva,” dodal.

Podľa komentára iránskej televízie je Trumpov rozkaz na zabitie Sulejmáního “najväčšou chybnou kalkuláciou Spojených štátov” od druhej svetovej vojny. “Ľud regiónu už Američanom nedovolí, aby tu zostali,” uviedla televízia.

Podľa internetového portálu francúzskeho časopisu nouvelobs.com bol američanmi zabitý generál Qassem Soleimani kľúčovou postavou Iránu.

Časopis uvádza jeho portrét od bývalého analytika CIA Kennetha Pollacka pre americký časopis “Time”, ktorý ho zaradil medzi 100 najvýznamnejších ľudí na svete v roku 2017. O iránskom generálovi napísal: “Pre šiitov Blízkeho východu je zmesou Jamesa Bonda, Erwina Rommela a Lady Gaga. Pokiaľ ide o Západ, je zodpovedný za vývoz islamskej revolúcie z Iránu, za podporu teroristov, za vedenie iránskych vojen v zahraničí.” Niektorí v Iráne navrhli, aby sa vydal na miestnu politickú scénu. Generál však odmietol fámy, že by sa mohol zúčastniť prezidentských volieb v roku 2021. V zahraničí ho niektorí vedúci predstavitelia Západu považujú za ústrednú postavu Teheránu vo vzťahoch so skupinami, ako sú libanonský Hizballáh a palestínsky Hamas.

Na udalosť reagovali aj iránski čelní predstavitelia na americkej sieti Twitter

Zaujímavé TIPY do DENNÍKa POLITIKA honorujeme v spolupráci s naším partnerom na  reklamné plochy a PR článkyčiastkou od 10 do 100 EUR.

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo jeDENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKa POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

spracred.

Zdroj: TU a TU a TU

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Keď koronavojna, tak koronavojna ….

V ostatnom čase sa hovorí o celkovom vypnutí krajiny v dôsledku pandémie koronavírusu. Nie som  …

Jeden komentár

  1. Nechcete sa premenovať na dennikBULVÁR … ten popis v obrázku je nechutny … v tejto situácii je to úroveň primitívneho bulváru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *