streda , 21 októbra 2020
Home / Nezaradené / ŠOK: Neexistuje ZVUKový ZÁZNAM výpovede “KOČNERovej” SUDkyne

ŠOK: Neexistuje ZVUKový ZÁZNAM výpovede “KOČNERovej” SUDkyne

Zlyhal ľudský faktor a zvukový záznam z vypočutia sudkyne, ktorá rozhodovala o zmenkách v kauze “Kočner-Markíza” neexistuje.

Šokujúce udalosti sa zistili na mimoriadnom zasadnutí komisie Súdnej rady Slovenskej republiky, ktorá sa konala včera (20.12.2019) a ktorá bola zriadená za účelom zváženia ďalšieho postupu Súdnej rady Slovenskej republiky vo veci týkajúcej sa sudcov, u ktorých boli vykonané zaisťovacie úkony.

 

 

Ako uvádza zápisnica z mimoriadneho zasadnutia Komisie zo dňa 20.12.2019, tak zvukový záznam z vypočutia sudkyne JUDr. Haitovej pred Komisiou zo dňa 16.12.2019 sa súdnej rade nepodaril zhotoviť, sa predsedníčka Komisie dozvedela dňa 17.12.2019 od predsedníčky súdnej rady JUDr. Lenky Praženkovej.

Informáciu o tom potvrdila predsedníčke Komisie dňa 17.12.2019 aj pracovníčka súdnej rady pani Šestáková, ktorá bola poverená vyhotovením zápisnice azvukového záznamu z vypočutia sudcov JUDr. Haitovej a JUDr. Lindtnera dňa 16.12.2019.

Predsedníčka Komisie informovala, že pani Šestáková jej dňa 17.12.2019 v telefonickom rozhovore uviedla, že zvukový záznam mala robiť na nahrávacie zariadenie, ktoré jej krátko pred začiatkom vypočúvania sudcov zobrala pani Lucia Szabová s odôvodnením, že ho potrebuje pre účely zasadnutia súdnej rady, ktoré malo začať o 10:00.

Preto nahrávku robila na svoj služobný mobilný telefón. Nepodarilo sa jej nahrávku vypočutia sudkyne JUDr. Haitovej urobiť, lebo namiesto zapnutia nahrávania, nahrávanie vypla. Zistila to už v deň zasadnutia Komisie (16.12.2019).

Na otázku predsedníčky Komisie prečo o tom neinformovala predsedníčku Komisie, resp. Komisiu hneď potom, ako to zistila, neposkytla žiadne vysvetlenie. Zvukový záznam z vypočutia JUDr. Lindtnera je podľa jej tvrdenia zaznamenaný.

Predsedníčka Komisie informovala, že dňa 18.12.2019 požiadala vedúceho kancelárie súdnej rady Mgr. Martina Katriaka o zabezpečenie zálohovania zvukového záznamu z vypočúvania sudcov JUDr. Andrey Haitovej a sudcu JUDr. Davida Lindtnera na zasadnutí Komisie dňa 16.12.2019, s tým že požiadala o kópiu tejto nahrávky.

Predsedníčka Komise uviedla, že ju Mgr. Katriak telefonicky dňa 18.12.2019 informoval o tom, že zvukový záznam z vypočutia zo dňa 16.12.2019 zálohovali a že bude predsedníčke Komisie doručený. Nahrávka z vypočutia JUDr. Lindtnera jej bola dňa 18.12.2019 doručená.

Mgr. Katriak telefonicky predsedníčku Komisie informoval, že vo veci zvukového záznamu JUDr. Haitovej, ktorý sa súdnej rade nepodaril zaznamenať, išlo o zlyhanie ľudského faktora. Dňa 18.12.2019 túto vec prejednal s Mgr. Szabovou aj pani Šestákovou, ktorá priznala chybu. Voči pani Šestákovej súdna rada prijala opatrenia. Komisii o tom predloží dôkazy.

Loading…

Komisia k uvedenej veci zaujala nasledujúce stanovisko:

Komisia berie na vedomie vysvetlenie súdnej rady o tom, že pri zvukovom zázname z vypočutia sudkyne JUDr. Andrey Haitovej pred Komisiou dňa 16.12.2019 , ktorý sa súdnej rade nepodaril zaznamenať, došlo k zlyhaniu ľudského faktora. Chybu si pracovníčka súdnej rady pani Šestáková priznala.

Zvukový záznam z vypočutia sudcov pre účely Komisie a súdnej rady navrhla predsedníčka Komisie na zasadnutí Komisie pred vypočutím piatich sudcov Krajského súdu v Bratislave dňa 5.12.2019. Zvukové záznamy z vypočutia sudcov do 5.12.2019 neboli zhotovované s výnimkou zvukového záznamu sudcu JUDr. Pažura, ktorý si zvukový záznam so súhlasom Komisie zhotovoval sám.

Povinnosť zhotovovať zvukový záznam z vypočutia sudov Komisii nevyplýva zo žiadneho právneho predpisu ani ním nebola zaviazaná Komisia žiadnym z uznesení súdnej rady. Išlo okonsenzuálne, dobromyselné rozhodnutie členov Komisie, pre účely Komisie a súdnej rady, o čom boli sudcovia pozvaní na vypočutie vopred informovaní.

Z vypočutia sudkyne JUDr. Andrey Haitovej bola zhotovená zápisnica zo dňa 16.12.2019, ktorej obsah potvrdili svojim podpisom všetci piati členovia Komisie.

Zo zápisnice z vypočutia JUDr. Andrey Haitovej pred Komisiou zo dňa 16.12.2019 vyplýva, že tejto bola zo strany predsedníčky Komisie JUDr. Berthotyovej položená otázka, či po následnom zverejnení komunikácie s Kočnerom, vymazala nejaké kontakty pred zaistením jej mobilného telefónu. JUDr. Haitová odpovedala, že odovzdala ročný telefón s fotkami dcéry, pracovnými emailami, nič tam nemazala ani nemenila.

O koho ide v predmetnej veci sa píše aj TU

Ďakujeme Martinovi za TIP.

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKa POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

spracred.

Zdroj.TU a TU

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pellegriniho Hlas-SD predbehol Matovičovo OĽaNO, do parlamentu by išli aj progresívci a KDH

Do parlamentu by sa dostalo osem strán.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *