Home / SVET / Fínsky premiér odstúpil z funkcie, jeho vládu tvorilo päť koaličných strán

Fínsky premiér odstúpil z funkcie, jeho vládu tvorilo päť koaličných strán

3.12.2019 (Webnoviny.sk) – Fínsky premiér v utorok odstúpil zo svojej funkcie. Stalo sa tak po tom, čo jeho kabinetu stiahol svoju podporu kľúčový koaličný partner. Antti Rinne, ktorý sa stal predsedom vlády v júni, čelil v ostatných dňoch vlne kritiky za riešenie situácie so štátnou poštou, ktorej zamestnanci v novembri na dva týždne vstúpili do štrajku.

Vládna koalícia požadovala od Rinneho vysvetlenie stanovísk a konania vlády. Koaličná Fínska strana stredu však jeho vysvetlenia zamietla s tým, že sú neprijateľné a Rinnemu sa nedá dôverovať, a preto ho následne vyzvala, aby odstúpil alebo čelil hlasovaniu o dôvere.

Rinneho oznámenie viedlo k formálnej rezignácii vládneho kabinetu, ktorý tvorilo päť strán, a to jeho Sociálnodemokratická strana Fínska, spomínaná Fínska strana stredu, Švédska ľudová strana vo Fínsku, Zväz ľavice a Zelení. Nepredpokladá sa, že by sa konali predčasné voľby. Na budúci týždeň parlament rozhodne o novom premiérovi.

Päťdesiatsedemročný politik už svoju rezignáciu predložil aj prezidentovi Saulimu Niinistovi, ktorý mu poďakoval za „krátke, ale mnohé momenty dobrej spolupráce“.

Viac k témam: fínsky premiér
Zdroj: Webnoviny.sk – Fínsky premiér odstúpil z funkcie, jeho vládu tvorilo päť koaličných strán © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Kyjev začal odstraňovať pamätník veliteľa Červenej armády Mykolu Ščorsa

Ščors bol ukrajinský komunista, ktorý bojoval na strane sovietskej Červenej armády počas ukrajinskej vojny za nezávislosť v roku 1917.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *