pondelok , 25 mája 2020
Home / POLITIKA / FOTOGALÉRIA. PREZIDENTKu Čaputovú obdivoval prezident UKRAJINY aj jeho ochranka

FOTOGALÉRIA. PREZIDENTKu Čaputovú obdivoval prezident UKRAJINY aj jeho ochranka

Oči si išli vyočiť muži z okolia ukrajinského prezidenta keď slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila z vládneho špeciálu. Aj sám ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky obdivoval šarm a eleganciu slovenskej prezidentky o čom svedčia aj spoločné fotografie.

Prezidentka v pondelok v Kyjeve ocenila reformy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho snahu o konštruktívny dialóg v súvislosti s konfliktom vo východnej časti Ukrajiny. Prezidentka na spoločnej tlačovej konferencii so Zelenským vyjadrila podporu Ukrajine na “ceste reforiem, ale aj na európskej a euroatlantickej ceste”.

“Návšteva Vašej krajiny patrí medzi moje prvé zahraničné cesty. Úprimne mi záleží na dobrých a blízkych vzťahoch našich dvoch krajín. Pretože Ukrajina je nielen náš najväčší sused, ale aj blízky priateľ a partner. Na Slovensku vnímame Ukrajinu ako krajinu vzdelaných, pracovitých a šikovných ľudí. Chcem Vás, pán prezident, aj všetkých ukrajinských občanov uistiť, že Slovensko bude aj naďalej Vašu krajinu podporovať na ceste reforiem, ale aj na vašej európskej a euroatlantickej ceste a vystupovať na obhajobu vašej suverenity a územnej celistvosti.

Darí sa nám rozvíjať vzťahy medzi našimi krajinami, vrátane tých ekonomických. Aj to je dôkaz, že napriek zložitej situácii, v ktorej sa nachádzate, sa hýbete dopredu a darí sa vám. Som veľmi rada, že aj Slovensko Ukrajine pomáha, vrátane reverzného toku plynu. 

Váš úspech, podobne ako kedysi ten náš, závisí od toho, ako dôsledne sa vám bude dariť presadzovať reformy. A to aj napriek tomu, že mnohé z nich budú veľmi náročné. Verím, že plánované reformy, vrátane liberalizácie trhu a privatizácie, budú cestou k vašej prosperite a tiež stimulom aj pre rozvoj našej spolupráce. 
 
Toto zbližovanie považujem za obzvlášť dôležité v čase, kedy Ukrajina prežíva ťažké časy. Mrzí ma, že aj u nás o nej kolujú rôzne mýty a nepravdy. Aj preto chcem, aby naši občania vedeli a aby sme otvorene hovorili o tom, v akej zložitej situácii sa Ukrajina nachádza, a aké vážne dôsledky má porušovanie pravidiel mierového spolužitia medzi štátmi. Pozvala som preto pána prezidenta na návštevu Slovenska a verím, že moje pozvanie čoskoro prijme. 

Ukrajina urobila za uplynulé roky veľký pokrok. Pán prezident ma informoval o svojich plánoch. Pozitívne vnímam, že medzi jeho priority patrí posilňovanie právneho štátu, spravodlivosti, súdnictva a boj s korupciou. Tu z vlastnej skúsenosti vieme, že netreba poľaviť, aj keď je to beh na dlhú trať. A že pre udržanie a úspech týchto reforiem je kľúčové aj zapojenie širšej odbornej a občianskej spoločnosti. 
 
Zaujímala som sa aj o vývoj na východe krajiny. Chcem oceniť konštruktívny prístup pána prezidenta a jeho snahu o zmysluplný dialóg. Na Slovensku, ale aj v Európskej únii sme zaznamenali, že tento prístup má svoje prvé výsledky. Osobne nás ako predsednícku krajinu OBSE teší upokojenie situácie v okolí Stanice Luhanskej, o ktoré sme sa zasadzovali. Nedávna výmena väzňov s Ruskou federáciou a pripravované obnovenie rozhovorov v Normandskom formáte sú dôležité signály, že prostredníctvom dialógu sa veci môžu meniť k lepšiemu. 
 
Každé riešenie konfliktu však musí byť založené na princípoch medzinárodného práva a musí rešpektovať suverenitu a medzinárodne uznané hranice.  A to sa týka rovnako Donbasu ako aj Krymu a Sevastopola. Slovensko v súlade s pozíciou EÚ podporuje pokračovanie sankcií proti Rusku až dovtedy, pokiaľ nebudú naplnené Minské dohody a Ukrajina nezíska späť kontrolu nad svojim územím.

Som hlboko presvedčená, že každá krajina si môže slobodne vybrať, kam bude patriť a ako sa bude rozvíjať. Ukrajina pred piatimi rokmi ukázala, že chce patriť do euroatlantického priestoru a vyznávať naše spoločné hodnoty. Je potrebné, aby toto rozhodnutie bolo rešpektované. A je smutné, že dodnes pri obrane mieru a bezpečnosti vlastnej krajiny prichádzajú o život ukrajinskí občania.
 
Pán prezident, pevne verím, že moja dnešná návšteva pootvorila dvere k ďalšej spolupráci, aj medzi nami dvomi, a že sa nám podarí naše blízke vzťahy pretaviť do konkrétnych pozitívnych výsledkov. Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem za privítanie a teším sa na naše najbližšie stretnutie,” uviedla na návšteve Ukrajiny slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Fotogaléria:

        Loading…

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

spracred.

Zdroj: TU

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ukrajinského poslanca našla upratovačka mŕtveho v kancelárii, zrejme spáchal samovraždu

Mal strelnú ranu a neďaleko neho ležala pištoľ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *