streda , 26 februára 2020
Home / SLOVENSKO / FICOve OBEDy ZADARMO. Nielen RÓMske deti ich využívajú naPLNO

FICOve OBEDy ZADARMO. Nielen RÓMske deti ich využívajú naPLNO

Zavedenie obedov zadarmo ako ich prezentoval Róbert Fico a spol. už aj v samotnom praktickom živote ukazuje, aké humánne gesto vykonala strana SMER-SD voči deťom zo sociálne slabších rodín. Ako píše východoslovenký regionálny denník Korzár TU, základnú školu pri Košiciach vo Veľkej Ide navštevuje 640 žiakov. Minulý školský rok chodilo na obedy do dvesto detí, od 2. septembra je ich takmer päťsto. Záujem o obedy vzrástol pre dotáciu, čo potvrdzuje aj vedúca školskej jedálne Rita Ferenciová. Väčšina detí je zo sociálne slabších rodín, obed je často jediné teplé jedlo, ktoré počas dňa majú.

DENNÍK POLITIKA sa cez svojich spolupracovníko snažil zistiť, čo znamená pojem “deti zo sociálne slabších rodín?”. Nikto z kompetentných sa však nechcel k problematike vyjadriť, aj keď bolo viac ako zréjme, že väčšina detí zo sociálne slabších rodín sú pravdepodobne deti rómskej národnosti.

Neostávalo nám tak nič iné len použiť verejne dostupné zdroje na internete, kde wikipédia uvádza že podľa sčítania obyvateľov z roku 2013 žilo vo Veľkej Ide 3 406 obyvateľov, z toho bolo 1 381 (49,2 %) slovenskej, 888 (31,6 %) rómskej a 516 (18,4 %) maďarskej národnosti.

Samotná ZŠ na svojej web stránke nepriamo uvádza, že veľkú časť jej žiakov tvoria deti rómskej národnosti.

  

Naši spolupracovníci tak oslovili v samotnej Veľkej Ide aj jedného z rodičov tmavšej pleti, ktorý na otázku “Ako vníma obedy zadarmo?” s úsmevom odpovedal mimo záznam kamery, že “my Rómovia vítame rozhodnutie vlády dať deťom aj naším rómskym zadarmo. Prihlásili sme ich, nech sa najedia, ďakujeme a budeme Roba voliť”. Záverom občan už len dodal, aby sme “premiéra Fica pozdravovali” neuvedomujúc si, že naši spolupracovníci nie sú členovia delegácie vlády. 🙂

Galéria ZŠ Veľká Ida, zdroj TU

Loading…

Ďakujeme Monike za TIP.

Zaujímavé TIPY do DENNÍKa POLITIKA  honorujeme  v spolupráci s naším partnerom na  reklamné plochy a PR články čiastkou  od 10 do 100 EUR.

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKa POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

spracred.

Zdroj: Tu Tu

 

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

NAKA opäť zasahovala, päť osôb podozrivých z korupcie skončilo v putách

NAKA zadržala päť osôb počas protikorupčnej akcie s krycím názvom Stavbár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *