streda , 26 februára 2020
Home / POLITIKA / ExRIADITEĽ SIS: FICO skĺzol k hodnotovej orientácii EXTRÉMistických politických strán

ExRIADITEĽ SIS: FICO skĺzol k hodnotovej orientácii EXTRÉMistických politických strán

Slovensko prežíva krízu politických elít – súboj o moc v krajine “ženie vodu na mlyn” populistom a radikálnym extrémistom, píše exriaditeľ slovenskej tajnej služby Igora Cibulu z rokov 1993-1995 a jeho analýzu prinášame čitateľom DENNÍKa POLITIKA v rámci rubriky ZAUJÍMAVOSTI – VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY

Najnovšie prieskumy volebných preferencií opakovane potvrdzujú očakávanie, že po parlamentných voľbách vo februári 2020 strany tzv. demokratickej opozície dokážu vytvoriť vládu. Napriek tomu nie všetci analytici považujú túto alternatívu politického vývoja na Slovensku za stopercentnú istotu, pretože kalkulujú s možnosťou, že by strana Smer-SD získala vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky najviac poslaneckých kresiel a tým aj poverenie zostavovať vládu ako prvá z parlamentných subjektov. Ide síce len o špekulácie, ale s reálnym pozadím, a preto sa už teraz uvažuje nad riešeniami, ako takejto situácii zabrániť. Za východisko sa považuje vytvorenie predvolebnej koalície aliancie Progresívne Slovensko/Spolu a strany Andreja Kisku Za ľudí, ktorá by mohla počtom poslancov prečísliť Smer-SD a tým získať poverenie na zostavovanie vlády.

V kontexte s neistými vyhliadkami do povolebnej budúcnosti predseda strany Smer-SD Robert Fico skĺzol k hodnotovej orientácii extrémistických politických strán, čo vyvoláva pochybnosti o jeho schopnosti nepodliehať panike a nehľadať východiská, ktoré jeho strane viac ublížia než pomôžu. Už sa zdalo, že Ficove názorové rozdiely s premiérom Petrom Pellegrinim sa nebudú zvýrazňovať a strana deklarujúca príklon k ideám európskej sociálnej demokracie sa dokáže vnútorne skonsolidovať tak, aby do predvolebného boja nastupovala ako jednotná politická sila. Fico však akoby nebral ohľad na tento záujem a verejne svojimi vyjadreniami spochybňuje nedávno prezentované Pellegriniho protifašistické postoje. Bývalý premiér znovu dáva najavo ideovú rozpoltenosť Smer-u a „naháňa vodu na mlyn“ tým, ktorý by chceli jeho stranu vytesniť na okraj slovenskej politickej scény.

Keď sa pozeráme na pomery v opozičnom tábore, tak diferencie v strane Smer-SD nie sú na slovenské pomery ničím špecifickým. Svedčí o tom nielen septembrový mimoriadny snem strany Sloboda a Solidarita, ale aj doterajšia komunikácia opozičných lídrov, ktorí nedokážu potlačiť vzájomnú nevraživosť a vystreľujú po sebe „jedovaté šípy“ zahrotené konkurenčnou animozitou – ba dokonca ironickým znevažovaním. Voliči vládnych strán i voliči opozície to nemajú ľahké, aby sa zorientovali a rozpoznali, aké sú vlastne hodnotové priority tých, ktorým by mali vyjadriť svoju podporu vo voľbách. Hoci  politici súčasnej koalície často zdôrazňujú svoju politiku stabilnej kontinuity a opoziční lídri kladú akcent na potrebu „zásadnej zmeny“ v spoločnosti, jedni i druhí tým zakrývajú predovšetkým svoje individuálne a skupinové mocenské záujmy, ktoré nie sú v realite identické s tým, čo od nich očakávajú občania-voliči.

K pozitívnej atmosfére v spoločnosti neprispievajú ani médiá – a to najmä tie, ktoré sa stali nástrojmi propagandistickej manipulácie a jednostrannej prezentácie názorov na riešenie akútnych spoločenských problémov. Polopravdy a skresľujúce informácie vedú mnohých k tomu, že hľadajú zdroje informácií a vysvetlenia v alternatívnych médiách. Na príklade kauzy podnikateľa Mariana Kočnera možno demonštrovať, ako novinári selektujú témy, triedia udalosti na základe určitých politických záujmov, zdôrazňujú alebo potláčajú fakty, utilitárne vytvárajú ich kontext, filtrujú informácie – či bagatelizujú skutočnosti, ktoré sa nehodia do rámca ich propagandy. Uvedené charakteristiky sa netýkajú iba médií tzv. hlavného prúdu, ale zahrnujú aj alternatívne médiá, kde konšpirátori, ľavicoví i pravicoví populisti a všelijakí „kazatelia jedinej pravdy“ manipulujú občanmi, vydanými hlavne napospas sociálnym sieťam, ale aj propagandistom „hlavného prúdu.“

Ani neprekvapuje, že v aktuálnej spoločenskej situácii na Slovensku sa dokázala presadiť politická strana s extrémne radikálnymi názormi na riešenie súčasných problémov, ktorú niektorí považujú za potenciálneho politického spojenca v súčasnosti našej najsilnejšej parlamentnej strany. Zdá sa, že predstavitelia vládnej koalície i opozície venujú viac energie vzájomnému súboju o moc ako tomu, aby riešili spoločne problémy, na ktorých parazitujú populistickí extrémisti. Krajina prežíva krízu politických elít neschopných koncentrovať sa na systémové riešenia otázok, ktoré považujú za svoju prioritu radoví občania. Načim sa zamýšľať nad tým, prečo sa politici nedokážu vyrovnať s mierou spoločenskej zodpovednosti, ktorú zobrali na seba, keď sa rozhodli angažovať v politike !

Igor Cibula – zdroj TU

Zverejnené v rámci našej rubriky ZAUJÍMAVOSTI – VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY 

Články, komentáre a prispevky autorov uverejnené v sekcii TU môžu ale aj nemusia zodpovedať názorom redaktorov/redaktoriek redakcie DENNÍKa POLITIKA ale považujeme ich za svojím spôsobom niečím zaujímavé a striktne sa riadime filozófiou, na základe ktorej webportál DENNÍK POLITIKA vznikol.

Ďakujeme Petrovi za TIP.

Zaujímavé TIPY do DENNÍKa POLITIKA  honorujeme  v spolupráci s naším partnerom na  reklamné plochy a PR články čiastkou  od 10 do 100 EUR.

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKa POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

spracred.

Zdroj: TU

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Čo by mal nový minister vnútra urobiť hneď prvý deň v úrade?

Prinášame čitateľom DENNÍKa POLITIKA príspevok v rámci rubriky ZAUJÍMAVOSTI – VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *