sobota , 30 mája 2020
Home / EKONOMIKA / RUSI chcú spolupracovať so ZÁPADOM. Sú unavení z POTRAVINOVÉHO EMBARGA A SANKCIÍ ZA KRYM

RUSI chcú spolupracovať so ZÁPADOM. Sú unavení z POTRAVINOVÉHO EMBARGA A SANKCIÍ ZA KRYM

Ruská sociologická agentúra FOM, zaoberajúc sa prieskumami verejnej mienky o politike, ekonomike a každodennom živote Rusov zistila, že zahraničné sankcie uvalené na Rusko v roku 2014 kvôli anexii Krymu zostávajú pre väčšinu Rusov dôležitým ideovým zdôvodnením, ktorým obvykle vysvetľujú problémy v ekonomike.

Moskovský denník Vedomosti na základe júlového prieskumu FOM konštatoval, že sa začala hromadiť únava z ekonomickej konfrontácie so Západom. Názory na vplyv sankcií na ruské hospodárstvo sú tieto: 17% respondentov sa domnieva, že to nijakým spôsobom ekonomiku neovplyvňuje; 64% si myslí, že ju ovplyvňuje, značná časť z nich tvrdí, že ide o výrazne ovplyvnenie.

Loading…

 

V ich názoroch na ovplyvňovanie neexistuje zhoda; 38% si myslí, že skôr ide o negatívny vplyv, 26% respondentov si myslí, že je to skôr pozitívny vplyv. Pokiaľ ide o osobné skúsenosti – či zahraničné sankcie ovplyvňujú život respondenta – podiel tých, ktorí si myslia, že to tak nie je, sa zvýšil na 47% a tých, ktorí si to nemyslia, klesol na 41%; väčšina z nich tvrdí, že je to významný vplyv. Rozdiely vo vnímaní západných sankcií pre hospodárstvo krajiny sú dané vplyvom propagandy a tiež osobnou skúsenosťou. Federálne televízne kanály uvádzajú, že sankcie pre hospodárstvo sú zlé, ale nie strašné a pre Rusko sú dokonca pozitívne; strata Západu kvôli nim je väčšia ako ruská. Rusi navyše reprodukujú mantru vlády, že makroekonomické ťažkosti sú spôsobené výlučne vonkajším vplyvom. Denník uvádza názory analytika FOM Grigrija Kertmana, že ľudia začali venovať väčšiu pozornosť zvýšeniu cien najmä po zvýšení veku odchodu do dôchodku. Bol narušený konsenzus, že všetko súvisiace s anexiou Krymu sa urobilo správne. Vo všeobecnosti sa postoj k sankciám a protiopatreniam významne nemení, ale otázka pre Rusov je stále komplikovanejšia. Rastie túžba prejsť k výnosnejšiemu a ekonomicky konštruktívnejšiemu modelu vzťahov so Západom.

Ďakujeme Igorovi za TIP.

Zaujímavé TIPY do DENNÍKa POLITIKA  honorujeme  v spolupráci s naším partnerom na  reklamné plochy a PR články čiastkou  od 10 do 100 EUR.

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKa POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

spracred.

Zdroj: TU

Loading…

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ak bude prezident Trump trvať na summite G7 napriek pandémii, kancelárka Merkelová nepríde

Donald Trump sa pred týždňom vyjadril, že znovu zvažuje zorganizovanie osobného stretnutia lídrov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *