pondelok , 17 februára 2020
Home / POLITIKA / 1. MÁJ si PRIPOMÍNA aj FICO a história. Ráritné FOTKY

1. MÁJ si PRIPOMÍNA aj FICO a história. Ráritné FOTKY

K dnešnému Prvému máju – sviatku práce sa v histórii objavilo veľké množstvo plagátov – predovšetkým v „tábore mieru a socializmu“, ale nielen v ňom. Poďme sa na dva tucty z nich pozrieť.

mayday-01Koncom 19. storočia boli štrajky ešte vážnou vecou, nie odborárskym folklórom. Títo to všetko začali: Počas prvomájového štrajku v Chicagu v roku 1886 boli obete na oboch stranách – pri potýčkach s políciou zahynulo šesť robotníkov, odpoveďou bola bomba, ktorá zabila sedem policajtov. Týchto osem „anarchistov“ bolo potom odsúdených (a štyria z nich aj popravení). Netrúfam si súdiť, či správne alebo nie, každopádne následne vyhlásila Druhá internacionála prvý máj za sviatok robotníkov.

mayday-02Rakúsky plagát z roku 1891. Okrem robotníckeho sprievodu vidno aj rozkvitnuté čerešne a alegorické postavy – nie som si istý, koho predstavuje tá dáma s pochodňou, ale anjeličkovia požadujú osemhodinový pracovný čas a všeobecné volebné právo. Básnička je žiaľ nečitateľná.

mayday-03Avanti popolo, alla riscossa, bandiera rossa trionfera! – pamätáte? ;-) Secesný plagát Talianskej socialistickej strany z roku 1902.

mayday-04Robotníci nemajú čo stratiť, okrem svojich pút… – tvrdia Marx s Engelsom. To sme už v sovietskom Rusku, plagát je z roku 1919.

mayday-05A keď nemajú čo stratiť, prečo by sa neveselili? Nech žije proletársky sviatok 1. máj!

mayday-06Jednoduchý a úderný plagát Maďarskej republiky rád. Autorom je špičkový maďarský tvorca plagátov Mihály Biró.

mayday-07Ale nielen v Maďarsku duneli kladivá – aj v sovietskom Rusku sa spočiatku Sviatok práce oslavoval naozaj prácou – prvomájový všeruský „subotnik“ (teda po našom Sobota pracovnej cti). Plagát Dmitrija Moora z roku 1920.

mayday-08Ešte raz ten istý rok. Tu ma zaujala predovšetkým hrdo vypätá hruď kolchozníčky. ;-)

mayday-09Prvý máj v Jerevane, dvadsiate roky dvadsiateho storočia..

mayday-10Stále sme ešte v sovietskom Rusku a v roku 1920 – no niekedy sa revolučná nálada trochu prekvapujúco vytratila a namiesto kladív a kosákov sa objavili nežnejšie motívy (autor Sergej Ivanov).

mayday-11Japonci obrázky nepotrebovali, stačili im nápisy. Plagát z roku 1920.

Loading…


mayday-12V Rusku sa Karol Marx už menil z filozofa na uctievanú modlu (1921).

mayday-13Nádherný konštruktivistický plagát Jakova Guminera z roku 1928.

mayday-14Z rovnakého roku pochádza aj tento robotník od Pavla Sokolova-Skalju.

mayday-15Odozva z Nemecka – v roku 1929 ešte čisto robotnícka,…

mayday-16…neskôr sa už na prvého mája hajlovalo – v Nemecku…

mayday-17…i Rakúsku. To už prvý máj nebol dňom svetového proletariátu, ale národnej práce.

mayday-18Posledný predvojnový nemecký prvý máj 1939 – kupodivu bez hákového kríža.

mayday-19Prvý máj sa oslavoval aj počas druhej svetovej vojny – plagát francúzskych fašistov (ktorí vznikli odčlenením protižidovského krídla komunistickej strany)

mayday-20Po vojne sa nemecká socialistická a komunistická strana zlúčili do SED…

mayday-21…a 1. mája 1958 zjednotení socialisti porážajú militaristov. Zbíjačkou do nich!

mayday-22Medzitým sa už prvý máj stal hlavným sviatkom aj u nás,…

mayday-23…v Maďarsku,…

mayday-24…a vlastne na celom svete.

Tým som sľubované dva tucty naplnil a mohol by som skončiť. Ale neskončím – pridám ešte pár zaujímavých bonusov.

mayday-25V Sovietskom zväze brali prvý máj naozaj vážne – až tak, že si k nemu ľudia posielali gratulačné pohľadnice. Táto pochádza z roku 1959 (autorom je Boris Zelenskij) a podľa jej častého výskytu na webových stránkach usudzujem, že patrila k najpopulárnejším.

mayday-26Ešte jedna prvomájová pohľadnica, tentokrát so sympatickou báryšňou.

mayday-27Mexický plagát z roku 1947.

mayday-28Prvomájový plagát izraelských komunistov, oslavujúci izraelsko-sovietske priateľstvo pochádza z roku 1954.

mayday-29Všetci s Fidelom na Námestie revolúcie – vyzýva kubánsky plagát z roku 1965.

mayday-30Ďalší sovietsky plagát s vynikajúcim grafickým nápadom. Vznikol niekedy v osemdesiatych rokoch a používa sa doteraz, ale autora sa mi žiaľ zatiaľ zistiť nepodarilo.

mayday-31A to sme sa už dostali až do súčasnosti – zaujímavý prvomájový plagát z Turecka pochádza už zo začiatku tohto storočia.

mayday-32Bohatí majú sviatok každý deň, pracujúci majú prvý máj. Tak dúfam, že ste ho dnes oslávili ako sa patrí! ;-)

(Štamgasti, aspoň tí s dobrou pamäťou, iste spoznali, že tento článok je do veľkej miery recyklovaný od Sharkana. To len pre poriadok.)

Ďakujeme Lojzovi za TIP.

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  alebo formou SMS na 0950 857 893

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

spracred. a JB.

Zdroj: TU

Loading…

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

ŠOK: Prizná sa MAZÚREK k užívaniu ANABOLÍK ? DROGY priznal TRUBAN a ospravedlnil sa

Na hlavu kotlebovca Miňa Mazúreka sa zniesli naozaj šokujúce obvinenia. Na sociálnych sieťach sa začali …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *