utorok , 4 augusta 2020
Home / HISTÓRIA / ČERNOBYĽ STRAŠÍ aj dnes. ŠOKujúce video a fotky z UKRAJINY

ČERNOBYĽ STRAŠÍ aj dnes. ŠOKujúce video a fotky z UKRAJINY

ČERNOBYĽ dnes vo videu a na fotkách od Michala Novotu.

 

Viac o nehode v Černobyle:

Nehoda jadrovej elektrárne v Černobyle sa udiala 26. apríla 1986. Bola to najväčšia katastrofa v jadrovej energetike v histórii ľudstva. Výbuch nastal vo štvrtom bloku elektrárne v Černobyle, ktorá sa nachádza iba 120 km od hlavného mesta Ukrajiny, Kyjeva a blízko hraníc s Bieloruskom.

Elektráreň v Černobyle bola v tom čase jednou z najväčších na svete. Slúžila ako súčasť strategického vojenského programu pre sovietsku armádu. Skutočná explózia vznikla ako dôsledok náhodného zlyhania viacerých faktorov. Okrem skutočnosti, že reaktor nemal aktualizovaný bezpečnostný systém, mal nízku úroveň automatizácie. Počas osudovej noci 26. apríla sa uskutočnil experiment, ktorý mal testovať inerciálny rozsah turbogenerátora. Znižovanie výstupného výkonu na takmer zastavenie jadrovej reťazovej reakcie, nasledované prudkým zvýšením výstupného výkonu prevádzkovateľmi, spolu so zastavením ochladzovania vody do jadra reaktora, viedlo k prehriatiu paliva a k zničeniu jadra reaktora.

V čase 1:24 miestneho času, 40-60 sekúnd po začiatku experimentu, sa uskutočnili dva veľké výbuchy. Podľa niektorých vyšetrovateľov nehody, vytiahnutím všetkých regulačných tyčí z aktívnej zóny reaktora, spolu s rastúcou výkonnostnou kapacitou reaktora, nebolo možné výbuchu zabrániť. Bolo zaznamenané, že bezpečnostné systémy boli v čase počiatočnej explózie vypnuté alebo dokonca mimo prevádzky a kombinácia rádioaktívnej pary a vodíka vytlačila 1200 tonový kryt reaktora a zničila strechu. Po niekoľkých sekundách nastala druhá explózia. Podľa niekoľkých nezávislých štúdií, zatiaľ čo prvá explózia bola normálna – chemická, druhá explózia so spálením rýchlych neutrónov mala charakteristiky jadrového výbuchu s dávkou 0,3 kiloton (čo je približne 300 ton TNT). Podľa svedkov, prvá explózia bola nasledovaná červenou žiarou a druhá explózia mala svetlo-modrú žiaru, po ktorej sa nad reaktorom vytvoril oblak v tvare hríbu.

Aktuálna situácia z miesta v okolí nehody vo videu

Ďakujeme Miachalovi za TIP a  fotky.
Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

a ešte viac fotiek od Miachala

spracred.

Zdroj: TU a TU

Loading…

 

 

 

 

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na nórskej výletnej lodi vypukol koronavírus, nakazili sa najmenej štyri desiatky ľudí

Koronavírus vypukol na lodi MS Roald Amundsen. Okrem nej stopli aj prevádzku ďalších dvoch - MS Fridtjof Nansen and MS Spitsbergen.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *