Home / POLITIKA / EXKLUZÍVNE: ROZHOVOR SO SERGEJOM LAVROVOM

EXKLUZÍVNE: ROZHOVOR SO SERGEJOM LAVROVOM

Ako už každoročne pred Silvestrom, poskytol domácim ruským novinárom neformálny rozhovor formou takzvaných „Posedení pri samovare“ minister zahraničných vecí Ruskej federácie pán Sergej Lavrov.

Beseda s novinármi sa pretiahla z predpokladaných 40-tich minút na hodinu a pol. Rozhovor prebiehal v priateľskom a veľmi neformálnom duchu. Náš spolupracovník v Ruskej federácii Michail Bezmensky využil príležitosť a položil ministrovi niekoľko otázok týkajúcich sa Slovenska, Česka a strednej Európy ako celku.

Bezmensky: Ako hodnotíte vzťahy RF a Slovenska(Česka) na pozadí prebiehajúcich sankcií EÚ, ktorej sme členmi, ako aj vyjadrení prezidenta Kisku ku kríze na Ukrajine?

Lavrov: Zo sankciami samozrejme nesúhlasíme. Je to jednoznačná snaha o ekonomické poškodenie RF oproti partnerom zo Západu. Chápeme, že SR a ČR sa len podriadili uzneseniu EÚ a vieme, že obidve krajiny sú dopadmi týchto sankcií poškodené. K vyjadreniam prezidenta Kisku sa vyjadrovať nebudem. Pracujem v diplomacii viac ako 25 rokov a myslím si, že som skúsenejší v otázkach medzinárodných vzťahov ako pán prezident.

Bezmensky: Ako vnímate nárast extrémizmu v krajinách strednej Európy? Na Slovensku sú údajní extrémisti v parlamente, v Rakúsku bol úspešným kandidát pravicovej FPO a v Nemecku sa zjednocuje pravica

Lavrov: Predovšetkým si myslím, že ĽSNS a ani FPO nie sú vôbec extrémistické strany. Vlastenectvo nepovažujem za extrémizmus. Nemôžeme tvrdiť, že v Európe nie sú problémy a tieto strany sa snažia problémy zadefinovať a riešiť. To nie je extrémizmus.

Bezmensky: Ľudia kritizujú RF za angažovanie sa vo vojne v Sýrii. Tlač prináša denne informácie a fotografie o údajných zverstvách ruských vojakov. Ako to vnímate?

Lavrov: Rusko sa angažuje v Sýrii s cieľom pomôcť ukončiť konflikt, ktorý prerastá do globálneho. Ruskí vojaci sú perfektne vycvičení a nepotrebujú páchať žiadne zverstvá a ani ich nepáchajú. Médiá jednoducho píšu to, čo ich majitelia chcú. Je potrebné byť triezvy a zachovať si vlastný názor.

Bezmensky: Plánujete návštevu SR alebo ČR v budúcom roku?

Lavrov: Momentálne to v pracovnom pláne nemám. So všetkými slovanskými krajinami udržiavame veľmi tesné kontakty. Nie je to ani nacionalizmus, ale spolupatričnosť. Máme k sebe blízko a potrebujeme držať spolu. V dnešnom neistom svete to je jedna z istôt. Obyvatelia SR a ČR sa môžu na ruských bratov spoľahnúť tak, ako vždy v histórii.

Bezmensky: Ďakujem za rozhovor a prajem Vám, ako aj obyvateľom RF všetko najlepšie a krásne pravoslávne Vianoce.

Lavrov: Ďakujem

 

Preložil : Milan Búza

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V minulom roku polícia zaznamenala najnižší počet dopravných nehôd v histórii Slovenska

V roku 2021 evidujú aj druhý najnižší počet ľahko zranených osôb a tretí najnižší počet usmrtených osôb pri autonehodách v histórii Slovenska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *