pondelok , 25 mája 2020
Home / POLITIKA / EXKLUZÍVNE: ROZHOVOR SO SERGEJOM LAVROVOM

EXKLUZÍVNE: ROZHOVOR SO SERGEJOM LAVROVOM

Ako už každoročne pred Silvestrom, poskytol domácim ruským novinárom neformálny rozhovor formou takzvaných „Posedení pri samovare“ minister zahraničných vecí Ruskej federácie pán Sergej Lavrov.

Beseda s novinármi sa pretiahla z predpokladaných 40-tich minút na hodinu a pol. Rozhovor prebiehal v priateľskom a veľmi neformálnom duchu. Náš spolupracovník v Ruskej federácii Michail Bezmensky využil príležitosť a položil ministrovi niekoľko otázok týkajúcich sa Slovenska, Česka a strednej Európy ako celku.

Bezmensky: Ako hodnotíte vzťahy RF a Slovenska(Česka) na pozadí prebiehajúcich sankcií EÚ, ktorej sme členmi, ako aj vyjadrení prezidenta Kisku ku kríze na Ukrajine?

Lavrov: Zo sankciami samozrejme nesúhlasíme. Je to jednoznačná snaha o ekonomické poškodenie RF oproti partnerom zo Západu. Chápeme, že SR a ČR sa len podriadili uzneseniu EÚ a vieme, že obidve krajiny sú dopadmi týchto sankcií poškodené. K vyjadreniam prezidenta Kisku sa vyjadrovať nebudem. Pracujem v diplomacii viac ako 25 rokov a myslím si, že som skúsenejší v otázkach medzinárodných vzťahov ako pán prezident.

Bezmensky: Ako vnímate nárast extrémizmu v krajinách strednej Európy? Na Slovensku sú údajní extrémisti v parlamente, v Rakúsku bol úspešným kandidát pravicovej FPO a v Nemecku sa zjednocuje pravica

Lavrov: Predovšetkým si myslím, že ĽSNS a ani FPO nie sú vôbec extrémistické strany. Vlastenectvo nepovažujem za extrémizmus. Nemôžeme tvrdiť, že v Európe nie sú problémy a tieto strany sa snažia problémy zadefinovať a riešiť. To nie je extrémizmus.

Bezmensky: Ľudia kritizujú RF za angažovanie sa vo vojne v Sýrii. Tlač prináša denne informácie a fotografie o údajných zverstvách ruských vojakov. Ako to vnímate?

Lavrov: Rusko sa angažuje v Sýrii s cieľom pomôcť ukončiť konflikt, ktorý prerastá do globálneho. Ruskí vojaci sú perfektne vycvičení a nepotrebujú páchať žiadne zverstvá a ani ich nepáchajú. Médiá jednoducho píšu to, čo ich majitelia chcú. Je potrebné byť triezvy a zachovať si vlastný názor.

Bezmensky: Plánujete návštevu SR alebo ČR v budúcom roku?

Lavrov: Momentálne to v pracovnom pláne nemám. So všetkými slovanskými krajinami udržiavame veľmi tesné kontakty. Nie je to ani nacionalizmus, ale spolupatričnosť. Máme k sebe blízko a potrebujeme držať spolu. V dnešnom neistom svete to je jedna z istôt. Obyvatelia SR a ČR sa môžu na ruských bratov spoľahnúť tak, ako vždy v histórii.

Bezmensky: Ďakujem za rozhovor a prajem Vám, ako aj obyvateľom RF všetko najlepšie a krásne pravoslávne Vianoce.

Lavrov: Ďakujem

 

Preložil : Milan Búza

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Poradcom prezidentky Čaputovej pre komunikáciu je opäť Martin Burgr, ktorý sa vrátil sa do zboru

Burgr zo zboru poradcov odišiel, pretože sa podieľal na predvolebnej kampani Progresívneho Slovenska (PS).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *