nedeľa , 24 mája 2020
Home / POLITIKA / PREKVAPENIE: LAJČÁK namiesto DEMISIE odCESTOVAL do TURECKA

PREKVAPENIE: LAJČÁK namiesto DEMISIE odCESTOVAL do TURECKA

Očakávaná demisia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka sa dnes nekoná. Písali sme o nej TU: JE to TU: LAJČÁK podá zajtra DEMISIU

Namiesto dnešnej očakávanej demisie minister Lajčák odcestoval do Turecka, kde sa dnes (26. novembra 2018) v rámci svojej oficiálnej návštevy Turecka stretol v Istanbule so svojim rezortným kolegom Mevlütom Čavušoglum. Dominantnou témou ich rokovania bola OBSE, nakoľko Slovensko prevezme v roku 2019 predsedníctvo v tejto medzinárodnej organizácii. Dialóg a intenzívna komunikácia sú dôležité pre podporu činnosti OBSE v nasledujúcom období. M. Lajčák preto partnera podrobne informoval o zámeroch a prioritách nášho predsedníctva vo všetkých oblastiach činnosti uvedenej organizácie – v jej politicko-bezpečnostnej, hospodársko-environmentálnej, ľudsko-právnej dimenzii, ako aj pri príprave rozpočtu na budúci rok. „Predsedať OBSE je pre nás veľká česť, a zároveň zodpovedná a dôležitá úloha. Chceme ju vykonávať v prospech všetkých – organizácie, účastníckych štátov, ale najmä v prospech ľudí v krízových regiónoch“, vyhlásil minister Lajčák. Minister Cavusoglu ubezpečil svojho hosťa o plnej podpore Turecka slovenskému predsedníctvu v OBSE.

Ministri tiež prediskutovali aktuálne otázky bilaterálnej spolupráce, vrátane pripravovaných stretnutí a návštev na politickej úrovni, ako aj možností rozšírenia obchodnej výmeny a hospodárskej kooperácie. V tejto súvislosti obaja s uspokojením konštatovali, že naše bilaterálne vzťahy sú aktívne, bez otvorených otázok či problémov.

Loading…

Partneri hovorili aj o integračnom procese Turecka do EÚ. Šéf slovenskej diplomacie v tejto súvislosti uviedol, že spolupráca a najmä vecná komunikácia medzi EÚ a Tureckom sú absolútnou nevyhnutnosťou. M. Lajčák a M. Čavušoglu diskutovali taktiež o aktuálnych otázkach medzinárodnej politiky – situácii na Blízkom východe, boji proti ISIL a globálnemu terorizmu, vzťahoch s Ruskom a Ukrajinou, zamrznutých konfliktoch a ďalších medzinárodno-politických otázkach.

Okrem rokovaní so šéfom tureckej diplomacie sa minister Lajčák stretol s predsedom Zahraničného výboru tureckého parlamentu Volkanom Bozkirom, s ktorým hovorili o slovensko-tureckých vzťahoch, stave prístupového procesu Turecka do EÚ,  aktuálnej medzinárodnej situácii, ako aj úlohách, ktoré v najbližšom období stoja pred OBSE.

Šéfa slovenskej diplomacie prijal aj turecký prezident Rečep Tayip Erdogan. Minister Lajčák na uvedenom stretnutí vyjadril presvedčenie, že spolupráca Slovenska, ako predsedníckej krajiny OBSE a Turecka bude kvalitná a konštruktívna, v prospech oboch krajín ako aj celého medzinárodného spoločenstva. Obaja predstavitelia zároveň vyzdvihli vynikajúcu úroveň bilaterálnych vzťahov a potvrdili spoločný záujem o ich ďalšie prehĺbenie. M. Lajčák potvrdil podporu Slovenska prístupovému procesu Turecka do EÚ pri splnení všetkých podmienok členstva, pričom vysoko ocenil úsilie Turecka v tomto smere, ako aj materiálne zdroje, ktoré krajina vynakladá pri zvládaní utečeneckej vlny.

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk alebo formou SMS na 0950 857 893

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA

Loading…

spracred.

Zdroj info a foto: TU

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ukrajinského poslanca našla upratovačka mŕtveho v kancelárii, zrejme spáchal samovraždu

Mal strelnú ranu a neďaleko neho ležala pištoľ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *