nedeľa , 17 januára 2021
Home / POLITIKA / DENNÍK POLITIKA – VŽDY A VŠADE PRVÝ. Argumenty a fakty

DENNÍK POLITIKA – VŽDY A VŠADE PRVÝ. Argumenty a fakty

Dňa 23.októbra 2015 sme v DENNÍKu POLITIKA uverejnili horúcu správu od nášho dopisovateľa z Blízkeho východu Bodo Greima pod titulom V EURÓPE ZAČALA VOJNA.

Správa mala obrovskú čítanosť a neuveriteľne búrlivú odozvu. Na jednej strane to boli ľudia, ktorí si uvedomili, čo sa okolo nás deje, druhou skupinou boli kolegovia – žurnalisti, ktorí pátrali po našich zdrojoch a správe neverili a treťou skupinou boli rozzúrení čitatelia, ktorí po prečítaní správy sa pozreli von z okna a nakoľko nevideli žiadne tanky ani pochodujúcich vojakov – nás obvinili zo zavádzania, bulvarizácie nášho denníka a šírenia poplašnej správy.

Uplynulo len 20 dní a 13.novebra 2015 použilo náš titulok toľko renomovaných (aj menej renomovaných) listov, že sme tomu sami nechceli veriť. Pritom sa nestalo nič iné než to, čo sme písali o 20 dní dozadu. Nič viac a nič menej. V našej správe, ako aj v jej aktualizácii sme len úplne presne a podrobne popísali scenár toho, čo sa pripravuje a ako na to reagujú európski politici. Nakoľko nikto z nás (ani Bodo Greim) nie je schopný udalosti predpovedať (akokoľvek by sme si to želali), otázkou zostáva – čo za tým je, že sme 20 dní vopred napísali to, čo denníky ako Frankfurter Allgemeine, Le Monde, The Guardian či The New York Times (a stovky iných – vrátane všetkých slovenských) netušili.

Predovšetkým pracujeme celkom odlišným spôsobom, ako väčšina slovenských alebo svetových denníkov. Máme platenú sieť spolupracovníkov, ale spolupracujeme aj s jednotlivcami v kľúčových krajinách na podávaní informácií systémom „success base“, čo znamená, že platíme len za informáciu, ktorá je relevantná a má pre nás aktuálny význam. Osoba, ktorá nám informáciu podá pritom s nami nemusí formálne vôbec spolupracovať. Dostávame preto a zároveň aj mnohé informácie, ktoré sú považované za TOP SECRET. Takto s nami spolupracuje veľké množstvo žurnalistov ale aj profesionálov na kľúčových miestach. Vo svete i na Slovensku.

Okrem toho, máme aj ľudí, ktorí nám dobrovoľne a zadarmo posielajú tipy do DENNÍKa POLITIKA – mail:

tipydodennika@dennikpolitika.sk

To je aj dôvod prečo sa len minimálne spoliehame na agentúrne informácie, alebo na informácie, ktoré zverejňuje každý, alebo na informácie, aké nájdete v slovenských „mienkotvorných“ denníkoch. Myslíme hlavne tie príspevky, ktoré objavujú objavené a informujú nás o samozrejmostiach, prípadne donekonečna otravujú so svojou verziou holocaustu. Tieto informácie ignorujeme, nakoľko vôbec nezapadajú do rámca, ktorý sme si sami vytvorili. Našim cieľom je nezávisle informovať a nie robiť primitívnu propagandu. Tu nechávame priestor ostatným.

Aby som sa vrátil k podstate: Aj naďalej sledujeme a analyzujeme výpoveď tureckého žurnalistu a bývalého bojovníka ISIS Mehmeta Akhula. Ten je podľa nášho spolupracovníka Greima stále na neznámom mieste ale v kontakte s tureckými oficiálnymi miestami, ktoré aj informácie, ktoré poskytol – posunuli ďalej. To, že francúzske úrady reagovali tým, že všetko ignorovali a nechali sa nachytať – je dnes dobre známe. Turci potvrdili, že Francúzov a Belgičanov informovali.

Verím, že po takejto skúsenosti budú už aj čitatelia uvážlivejší a nájdu si cestu ku skutočne nezávislej a profesionálnej žurnalistike. My budeme pracovať tak ako sme to vždy chceli a aj robili. Podávame informácie vtedy keď ich dostaneme a keď sú aktuálne. Ostatným môžeme len poradiť, nech nás pozorne čítajú a prípadne kopírujú. Bude sa aj im dariť aspoň trochu objektívne informovať.

Igor Forn, vedúci zahraničného spravodajstva

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Polícia rozohnala v Amsterdame protest proti lockdownu, použila pritom vodné delá

Samospráva mesta uviedla, že protestujúci ľudia nedodržiavali protiepidemické opatrenia.

Jeden komentár

 1. Marian Zaboj Redaktor

  Oznamujeme čitateĺom DENNÍKa POLITIKA, že FB dnes (22.11.2015) blokol zdieľanie tohto nášho článku  DENNÍK POLITIKA – VŽDY A VŠADE PRVÝ. Argumenty a fakty. Zároveň FB blokol aj zdieľanie všetkých ďalších článkov z DENNÍKa POLITIKA.  Hackeri tiež napádajú náš web. Náš web je 
  https://www.dennikpolitika.sk
  INFORMUJTE nás, či články z DENNÍKa POLITIKA
  môžete
  alebo nemôžete
  zdieľať na
  FACEBOOKu.
  Prípadne navrhnite riešenie vzniknutej situácie. Ďakujeme!!!
  tipydodennika@dennikpolitika.sk
  Svedčí to jednoznačne o tom, že podávaním pravdivých nestranných a nezávislých správ sme šliapli na kurie oko viacerým. Naši spoulpracovníci zisťujú, komu až tak veľmi DENNÍK POLITIKA vadí.
  Budeme vás priebežne informovať. Peknú nedeľu praje 
  redakcia DENNÍKa POLITIKA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *