Home / SVET / Maďarsko bude na samite EÚ blokovať rokovania o členstve Ukrajiny v Únii, tvrdí maďarský premiér Orbán

Maďarsko bude na samite EÚ blokovať rokovania o členstve Ukrajiny v Únii, tvrdí maďarský premiér Orbán

13.12.2023 (SITA.sk) – Maďarsko na tohtotýždňovom samite lídrov Európskej únie zablokuje návrh na začatie rokovaní o členstve Ukrajiny v bloku. V stredu to povedal maďarský premiér Viktor Orbán a dodal, že prijatie vojnou zničenej krajiny by malo pre EÚ nepredvídateľné dôsledky.

Prijatie Ukrajiny do EÚ

Očakáva sa, že lídri EÚ budú hlasovať o začatí rozhovorov o členstve Ukrajiny počas samitu v Bruseli, ktorý sa začne vo štvrtok. Orbán tvrdí, že návrh, ktorý si vyžaduje jednomyseľné rozhodnutie lídrov všetkých 27 krajín bloku, zablokuje. V stredajšom prejave pred zákonodarcami v maďarskom parlamente Orbán povedal, že čas na prijatie Ukrajiny do EÚ „ešte nenastal“ a že predpokladom začatia rozhovorov o členstve by mal byť rozvoj strategického partnerstva s Kyjivom.

Máme záujem o mierovú a prosperujúcu Ukrajinu, ale to si vyžaduje čo najrýchlejšie nastolenie mieru a premyslené prehĺbenie strategického partnerstva,“ povedal Orbán a dodal, že takýto proces môže trvať „niekoľko rokov„.

Všetko má svoj určený čas, ale čas členstva Ukrajiny v Európskej únii ešte nenastal,“ povedal Orbán.

Blokovanie rokovania

Okrem postoja, že bude blokovať rokovania o členstve Ukrajiny, Maďarsko neustále signalizuje, že bude vetovať balík finančnej pomoci pre Kyjiv v hodnote 50 miliárd eur. To frustruje partnerov Maďarska v EÚ, ktorí zdôrazňujú, že pomoc pre Ukrajinu a jej prípadné členstvo sú kľúčové pre bezpečnosť Európy.

Maďarsko sa vo veľkej miere spolieha na dodávky energie z Ruska a Orbán je považovaný za spojenca ruského vodcu Vladimira Putina. Vláda v Budapešti bežne blokuje prácu na sankciách voči Moskve súvisiacich s vojnou a snaží sa získať prístup k ďalším dodávkam ropy a plynu z Ruska.

Viac k témam: Európsky samit, Maďarský premiér, rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinské členstvo v EÚ
Zdroj: SITA.sk – Maďarsko bude na samite EÚ blokovať rokovania o členstve Ukrajiny v Únii, tvrdí maďarský premiér Orbán © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najvyšší súd USA umožnil bývalému prezidentovi Trumpovi zúčastniť sa na primárkach vo všetkých štátoch

Zamietol tak pokusy štátov, ktoré chceli zablokovať túto možnosť pre jeho rolu pri nepokojoch v Kapitole v januári 2021.

Jeden komentár

  1. a co Slovensko?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *