Home / SVET / Nemecký kancelár sa nebráni rokovaniu s Putinom, ale ruský prezident musí najprv stiahnuť vojská z Ukrajiny

Nemecký kancelár sa nebráni rokovaniu s Putinom, ale ruský prezident musí najprv stiahnuť vojská z Ukrajiny

13.11.2023 (SITA.sk) – Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že by mohol rokovať s ruským vodcom Vladimirom Putinom, ak šéf Kremľa stiahne svoje jednotky z Ukrajiny. V rozhovore pre Heilbronner Stimme povedal, že s Putinom v minulosti diskutoval a bude tak robiť aj v budúcnosti, no predtým „musí stiahnuť vojská z Ukrajiny“.

Spojenci Ukrajiny oficiálne nepodporili rokovania s Ruskom nad rámec ukrajinského mierového vzorca. Desaťbodový plán, ktorý predložil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ešte v novembri minulého roka, požaduje úplné stiahnutie ruských jednotiek z nelegálne okupovaných ukrajinských území a obnovenie územnej celistvosti Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Hoci mnohí západní spojenci neočakávajú, že sa Rusko zapojí do zmysluplných mierových rozhovorov, západná podpora Ukrajine v ostatných mesiacoch kolíše. V americkej Snemovni reprezentantov sa horlivo diskutuje o financovaní ukrajinskej pomoci, zatiaľ čo niektorí lídri z krajín Európskej únie stiahli vojenskú podporu alebo priznali „únavu“ z vojny.

Nemecká vláda sa nedávno dohodla na zdvojnásobení rozpočtu na vojenskú pomoc Ukrajine v roku 2024. Pôvodne boli vyčlenené štyri miliardy eur, ale Berlín túto sumu navýšil na osem miliárd. Nemecko je po Spojených štátoch druhým najväčším poskytovateľom vojenskej pomoci Ukrajine.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – november 2023 (fotografie)

Viac k témam: Nemecký kancelár, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Nemecký kancelár sa nebráni rokovaniu s Putinom, ale ruský prezident musí najprv stiahnuť vojská z Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ruské útoky zranili najmenej päť ukrajinských civilistov

Informovali o tom miestni predstavitelia.

Jeden komentár

  1. pan Putin po tomto Nemcovi akurat tak hodi osra-ú handru!!!…ten nacistický pankhart ma tolko drzosti, ze kladie Rusku ergo kladie Putinovi podmienky, arogancia tohto stale si mysliaceho, ze je ubermanch dostane to co mu patri…nezaujem zo strany Ruska!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *